Czy na recyklingu da się zarobić? Takie pytanie zadają sobie cztery grupy osób: przetwórcy, podmioty związane z logistyką oraz dostawcy hurtowi i detaliczni. Tym ostatnim skup makulatury kojarzy się z możliwością oddania niewielkiej ilości surowców takich jak kartony, gazety i inne rodzaje papieru, zamykających się w przedziale do 100 kg. Hurtownicy natomiast operują na nieco większych dostawach, rozliczanych zazwyczaj na tony. W tym artykule wyjaśniamy, jak wygląda opłacalność takich działań, od czego zależy cennik i wskażemy najszybszą i najwygodniejszą, a przy okazji bezpieczną drogę do pozyskiwania przychodów z makulatury, szczególnie w odniesieniu do dużych i średnich przedsiębiorstw.
Do dzieła! Tym razem otrzymasz odpowiedzi na następujące pytania:
- Jak wygląda skupowanie w detalu? Czy opłaca się zbierać kolorowe gazety lub inny rodzaj makulatury w domu?
- Skup makulatury czy papiernia? Gdzie powinien skierować się hurtownik?
- Od czego zależy cena makulatury? Czym są specjalne indeksy i gdzie znaleźć ich interpretacje, jak łatwo znaleźć je w internecie?
- Jaki powinien być surowiec? Dlaczego w skupach zwracają uwagę na to czy jest czysty i jaki ma to wpływ na cenę?
- Gdzie zarówno w Warszawie, Łodzi, jak i w całej Polsce szukać wsparcia w zakresie odbioru makulatury? Dlaczego zaufany partner jest w tym przypadku kluczowy?
Jak widać, pytań jest całkiem sporo, przejdźmy zatem do ich sprawnego wyjaśnienia. Zaczynamy od początku, czyli krótkiej historii detalu, aby w szybkim tempie w dalszej części tekstu opracować temat pod kątem firm.
Jak zarobić w skupie makulatury? Krótka historia detalu
Starsi mieszkańcy większych miast z pewnością pamiętają, jak częstym widokiem był kiedyś człowiek pchający przed sobą zdezolowany wózek. Celem jego podróży były lokalne skupy makulatury. Na wózkach tych przewożony był najczęściej różnego rodzaju złom oraz kartony, piętrzące się na ogromnych stertach. Dzięki ciężkiej pracy osoby te mogły liczyć na minimalny, acz realny zarobek.
Jednak warto wiedzieć, że skup makulatury był odwiedzany nie tylko przez „zawodowców”, ale też osoby prywatne. Sterty książek, stare gazety, tektura falista i wiele innych rodzajów papieru składowano początkowo w garażu lub piwnicy, aby raz na jakiś czas wywieźć całość do odpowiedniego punktu. Później na osiedlach pojawiły się specjalne kontenery, w których można było segregować papier, a większość tzw. detalistów zaczęła z nich chętnie korzystać.
Dlaczego? Ponieważ ceny makulatury w skupach nie były i nie są obecnie w stanie pokryć wydatków choćby na paliwo, nie mówiąc o zmarnowanym czasie i siłach, jakie trzeba przeznaczyć na przenoszenie towaru. Jeden kilogram makulatury to niewiele, a kwoty, jakie można było otrzymać za samochód osobowy wypełniony po brzegi surowcem, nie przekraczały 20 zł.
Przy okazji, dość istotny aspekt ochrony środowiska w pełni pokryła segregacja w workach (domy jednorodzinne) lub dużych pojemnikach (osiedla bloków), więc ostatni argument za wywozem na własną rękę upadł. Dlatego dziś wpisując w internecie np. „skup makulatury Warszawa”, otrzymujemy wyniki jedynie przeznaczone dla przedsiębiorców. Dla nich opłacalność jest o wiele wyższa!
Sprzedaż makulatury – podstawowa wiedza, od której warto zacząć
W tym miejscu dochodzimy do najciekawszej części, czyli tam, gdzie realnie da się zarobić, sprzedając makulaturę. Oto kilka wskazówek na sam początek:
1. Skupy makulatury to najczęściej tak naprawdę papiernie.
To właśnie do papierni dużymi transportami dostarczany jest surowiec, który następnie wewnątrz takiego zakładu jest sprawdzany i przechowywany, aż do ponownego przerobienia.
2. Hurtownicy belują makulaturę.
Posiadanie belownicy na terenie zakładów to obecnie standard. Pozwala ona zmniejszyć objętość materiału i przystosować go do wygodniejszego wywozu. Więcej na temat belownic przeczytasz na naszym blogu.
3. Formalności księgowe nie są zbyt skomplikowane.
Wszystkich tych, którzy obawiają się zbyt dużej „papierologii” związanej z… papierem, śpieszymy poinformować, że kwestie podatkowe od pewnego czasu pozostają niezmienne, a same rozliczenia nie powinny sprawić trudności. Szerzej piszemy o tym w artykule „Makulatura a VAT”.
4. Warto pozyskać zaufanego partnera.
Niestety nie każdy dysponuje czasem na pozyskanie specjalistycznej wiedzy z zakresu przetwórstwa makulatury. Posiadanie dobrze zorientowanego partnera biznesowego będzie nie tylko oszczędnością czasu, ale też pieniędzy – parę słów na ten temat powiemy kilka akapitów niżej.
5. Ceny makulatury to jedno, liczy się optymalizacja transportu oraz odpowiednie zorganizowanie przestrzeni w zakładzie.
Jednym z największych wyzwań, jakie stawiane jest w tej branży przed przedsiębiorcą, to idealne rozplanowanie kalendarza dostaw i jak najlepsza organizacja miejsca na terenie hali. Z naszego doświadczenia wynika, że znaczenie ma każdy centymetr kwadratowy!
Pamiętasz opowieść o detalistach opisaną na początku? Najważniejsza różnica polega na tym, że w hurcie ceny są zdecydowanie wyższe, niż w detalu. Dlaczego? Ponieważ nieliczne już, klasyczne skupy makulatury, to tak naprawdę pośrednicy z własną marżą, na podstawie której budują cennik.
Przedsiębiorstwom tym również musi się wszystko opłacać, po przeliczeniu kosztów transportu, obsługi pracowniczej i eksploatacji gruntu lub wynajmu pomieszczeń. Dostarczając surowiec bezpośrednio do papierni, możesz zatem sporo zyskać, omijając dość „zasobożerne” ogniwo w całym łańcuchu.
Przejdźmy zatem do nieco bardziej specjalistycznego spojrzenia na ceny obowiązujące w hurcie.
Kilogram makulatury w każdym miesiącu kosztuje inaczej. Cena waha się również w stosunku dziennym!
Skupy makulatury w postaci papierni oraz kontrahentów zagranicznych (wtedy surowiec dostarczany jest do portu przeładunkowego) w każdym tygodniu dyktują nieco inne ceny. Wartości te, odzwierciedlające realny zakup, zbierane są w ramach europejskich indeksów, np. PIX lub EUWID.
W Polsce również można liczyć na taki zbiór danych, opisywany nie w euro, a w złotówkach. Tworzymy go codziennie w ZEME, przejrzyście obrazując każdy miesiąc na przystępnych wykresach. Nasz indeks cenowy makulatury pokazuje, jakie są obecnie ceny kartonu 1.04, czyli jednego z najpopularniejszych w sprzedaży surowców.
Każdy rodzaj makulatury ma inną cenę
Przy okazji warto również zauważyć, że każdy typ makulatury będzie nieco inaczej wyceniany przez odbiorcę. Tektura falista i odpad, surowiec zmieszany, gazeta oraz opakowania to zupełnie inne kategorie produktowe. Fakt ten trzeba wziąć pod uwagę przed uruchomieniem belownicy, to dość istotna wiadomość pod względem odpowiedniego rozplanowania pracy i przestrzeni magazynowej w hali. W praktyce często wychodzi na to, że najlepiej jest skupiać się na jednym rodzaju, skutecznie i szybko przeliczając cenę za kilogram dla całego przygotowywanego transportu.
Tektura, gazeta, odpady i inna makulatura – jaka powinna być?
Szerzej na temat rodzaju surowca wypowiadaliśmy się w artykule z podstawową wiedzą na temat makulatury. Warto do niego zajrzeć, aby dowiedzieć się, jakie są wykluczenia przy skupie surowców oraz uzyskać informacje odnośnie do tego, czym właściwie jest czysty, pozbawiony zabrudzeń karton, czy można sprzedawać kolorowe gazety etc.
We wspomnianym artykule zwracamy również szczególną uwagę na kwestię wilgotności. Wiąże się z nią kolejna istotna wskazówka na drodze do uzyskania optymalnej ceny makulatury, szczególnie przez firmę, która pragnie ją sprzedawać w trybie stałym, zyskując zaufanie odbiorcy.
Skup makulatury: Warszawa to miejsce, gdzie działa Twój najlepszy partner!
W tym momencie przechodzimy do pewnej konkluzji: aby machina dotycząca sprzedaży makulatury działała najsprawniej, potrzebny jest doświadczony partner. Dokładnie taki, który podpowie jak zoptymalizować przestrzeń na hali, będzie na bieżąco analizował ceny w Polsce i Europie, zorganizuje transport i zadba o terminowość wszelkich działań.
Spółka ZEME z siedzibą w Warszawie, to dla Ciebie właśnie tego typu partner. Interesuje nas nie tylko makulatura, ale też wiele innych gałęzi branży recyklingowej – każdego miesiąca nasi eksperci bardzo dokładnie analizują rynek. Współpraca z nami to gwarancja nie tylko lepszych cen niż oferują typowe skupy, ale też znacznie więcej: dostęp do wiedzy, mocno rozwiniętej logistyki i skoncentrowanego na recyklingu know-how.
Jak działa ZEME? Jeden krok do kontaktu z profesjonalistami!
Działamy na terenie całej Polski, a od pewnego czasu również za granicą. Nasze biuro mieści się na terenie Warszawy i to tam trafisz na pierwszą konsultację ze specjalistą. Jeśli chcesz prowadzić sprzedaż makulatury, interesuje cię aktualna cena za kilogram, a w twoim zakładzie na bieżąco składowany jest karton, koniecznie sprawdź jedną z dróg kontaktu z nami: telefonicznie, osobiście lub poprzez maila. Mamy bardzo atrakcyjną ofertę dla firm nie tylko z Warszawy, które chcą uzyskać jak najwyższą opłacalność ze sprzedaży w długim terminie!
Bonus: cena makulatury 2022 w comiesięcznym raporcie
Na koniec, zamiast typowego podsumowania, mamy dla ciebie coś wyjątkowego. Każdego miesiąca ekspert firmy ZEME analizuje ceny w krajowych i zagranicznych papierniach, przygotowując podsumowanie rynkowych zmian. Analiza ta jest szczególnie cenna dla firm z jeszcze jednego powodu – oferuje prognozy dotyczące tego, co prawdopodobnie będzie działo się w kraju i na świecie w odniesieniu do cen makulatury w kolejnych tygodniach. Co miesiąc można zatem liczyć cenne wskazówki i wiedzę zebraną w jednym, przejrzystym raporcie z wykresami i komentarzem do nich. Zapraszamy do wykupienia dostępu do tej unikalnej, istotnej i niezwykle cennej wiedzy!