Makulatura - wszystkie rodzaje papieru i ich wartość przetwórcza

IMG_20211222_152132 (1).jpg

Autorem artykułu jest: ZEME Sp. z o.o. 

Słowo „makulatura” jeszcze wciąż bardzo często kojarzy się z działaniami indywidualnymi. Wykorzystane i zniszczone kartony, przeczytane gazety, sterty reklam i inne, niepotrzebne papiery były składowane w domu, a później oddawane do skupu. W praktyce to jednak obecnie dość rzadki widok. Dużo częściej segregujemy to wszystko jako odpady w specjalnych kontenerach i workach, płacąc dzięki temu nieco mniej za wywóz śmieci. Z całą pewnością warto zauważyć, że surowiec ten ma swoje drugie, bardzo istotne oblicze, które dotyczy nie tyle rynku detalicznego, a hurtowego. Właśnie tam najmocniej musimy skierować swoją uwagę, bo tony makulatury przeznaczone do powtórnej przeróbki oznaczają ogromny zysk w obrębie ograniczenia emisji CO2. Kwestia recyklingu makulatury, to także sprawa biznesowa – sprawdźmy, co dają i jak powinny wyglądać efektywne działania w tym zakresie.


„Niepotrzebne papiery” = szansa dla nas wszystkich


Co zyskujemy poprzez przetwarzanie makulatury?

  • Ograniczamy produkcję dwutlenku węgla. Biorąc pod uwagę tylko 1 kilogram przetworzonego papieru, zużywamy średnio mniej o 1,5 kg CO2, niż podczas produkcji od zera. Z kolei, każdy kilometr przejechany współczesnym samochodem to zużycie aż 106 g CO2 – jest zatem o co walczyć, a makulatura w kontekście zachowania równowagi, zyskuje istotne znaczenie.
  • Zużywamy mniej energii. Procesy recyklingu kojarzą się z koniecznością wykonania wielu zadań, w tym takich pochłaniających paliwo i prąd. Mimo wszystko są one mniej energochłonne niż pierwotna produkcja, przeznaczone na ten cel zasoby są niższe nawet o 70%!
  • Więcej lasów zostaje z nami. Miliony drzew rocznie mają w Polsce szansę przetrwać dzięki temu, że inwestujemy w przetwarzanie makulatury. Zachowanie surowca w obiegu ma zatem wpływ na „zieloną planetę” również w praktyce – każda tona to kilkanaście egzemplarzy zachowanych drzew.


Istotne jest to, że włókna mogą być przetwarzane nawet siedmiokrotnie, zanim stracą swoje właściwości, zatem makulatura funkcjonuje w ponownym obiegu przez bardzo długi czas.


Ile warta jest tona makulatury? Spójrzmy na rodzaje


W kolejnym artykule szerzej wypowiadamy się na temat ceny makulatury – warto przejść do tej treści bezpośrednio po lekturze informacji zawartych tutaj. Tymczasem, aby mieć pełen obraz nadających się do przetworzenia materiałów, trzeba zapoznać się z poniższymi typami makulatury:


Tektura, czyli makulatura mocna


Do tej kategorii zalicza się przede wszystkim makulaturę popularnie określaną jako karton, czyli tekturę falistą. Jednak występuje też odmiana lita i inne, podobne rodzaje makulatur opakowaniowych. Jest to surowiec masowo wykorzystywany w transporcie, zatem pozostaje niezbędny w funkcjonowaniu niejednego zakładu produkcyjnego. Tekturę falistą określamy również mianem trójwarstwowej (chociaż warstw może być także pięć lub siedem). Im wyższy parametr gęstości kartonu, tym większa jego wytrzymałość i twardość oraz oczywiście waga. Tektury są bardzo mocno podatne na zmniejszanie objętości i w większości w pełni nadające się do wygodnych działań z użyciem belownicy.


Uwaga: aby makulatura była uznana za pełnowartościową, to przed tą czynnością nie należy moczyć kartonu, przeznaczone do belowania materiały muszą być suche!


Gazety, książki - nieco tańsze, wziąć pożądane


Oprócz kartonów papiernie są skore zapłacić również za niepotrzebne papiery w postaci gazety i książki. Każdy z tego typu surowców zostanie poddany procesom odbarwienia,
aby nadawał się do ponownego wykorzystania. Jeżeli chodzi o tzw. śliski papier – bardzo często używany do drukowania reklam i przygotowania prospektów – nie będzie on przyjmowany, ze względu na silne zanieczyszczenie dodatkową warstwą tworzyw sztucznych. W cenie jest natomiast papier kredowy, który również świetnie nadaje się jako źródło do opracowywania wysokiej jakości reklam drukowanych.


Makulatura mieszana


Bardzo często zdarza się, że do belownicy trafia „wszystko, co mamy pod ręką”. Są to różnego rodzaju ścinki z produkcji, zniszczone dokumenty, jak również tektura, sporo reklam i wiele innych surowców nadających się do powtórnej przeróbki. Taki rodzaj materiału jest określany jako makulatura zmieszana i również jest on przyjmowany w papierni. Trzeba mieć na uwadze, że jeśli to tylko możliwe, pójście w stronę pełnej segregacji da lepsze efekty finansowe.



To istotne przy produkcji papieru: jakość surowca


Papier jest wykorzystywany na różne sposoby w codziennym życiu – również przemysł ma mnóstwo „pomysłów” na nietypowe łączenie go z innymi surowcami. Gdy towar trafia do papierni, powinien być jak najbardziej oczyszczony, czyli pozbawiony zabrudzeń większych niż tylko treść, czyli offsetowych. To z kolei bezpośrednio wpływa na ponowne jego wykorzystanie, a zatem zdolność do i łatwość przeprowadzenia samego recyklingu.
Zobacz, ze względu na źródło jakich zanieczyszczeń papiernia może odmówić dalszych działań:

  • dodatki tworzyw sztucznych, tekstyliów, szkieł;
  • zabrudzenia chemikaliami, materiałami budowlanymi, pisakiem i drewnem;
  • wzbogacenia lakierem, woskiem, olejem i materiałem syntetycznym;
  • odrzucany jest również papier chromowany oraz zmetalizowany pakowy;
  • na minus działa także wykryta duża ilość klejów;
  • bardzo często spotykane zanieczyszczenia jedzeniem to również powód jakościowy do odrzutu.


Z jednej strony restrykcji jest dużo, ale mają one swoją zasadność – zanieczyszczony papier jest trudny do przetworzenia, wymaga oczyszczenia, a to powoduje że recykling byłby znacznie droższy, a nawet niemożliwy do przeprowadzenia. Dlatego występując w roli producenta opakowań, warto już na starcie brać pod uwagę ten „czynnik ekologiczny” i w miarę możliwości wytwarzać produkty nadające się do powtórnej przeróbki w papierni.

Uwaga! Aby móc oddać surowiec do papierni, należy zadbać, aby miał on
odpowiednią wilgotność. Można w tym celu użyć własnego wilgotnościomierza do
papieru – z całą pewnością uczyni to odbiorca. Jeśli w indywidualnych ustaleniach z papiernią nie podano inaczej, to pożądaną normą jest ok. 11-12%, pomiar do 20% skutkuje reklamacją, a powyżej 20% wilgotności niestety nawet odmową przyjęcia beli!


Odpowiednio posortowana makulatura odbierana z przedsiębiorstw, już dziś ma spory udział w procesach ochrony środowiska. Nasze państwo, jak i cała UE zauważa ten pozytywny wpływ i coraz częściej wprowadza odpowiednie regulacje w postaci ustaw, których treść udostępniana jest w mediach. Zatem jeśli jeszcze nie masz swojej „licencji na recykling”, to może najwyższy czas dołączyć do peletonu? Makulatura tworzona w Twoim przedsiębiorstwie ma swoją cenę, a zniszczone papiery mogą posłużyć jako źródło dla nowego materiału.


Otrzymaj dostęp do pierwszego polskiego Indeksu cen makulatury!


Zapraszamy do wypróbowania narzędzia, które w szybki i łatwy sposób pozwoli Ci zweryfikować swoją obecną ofertę, da dostęp do aktualnych cen surowca i ułatwi negocjacje.