Belownica - jakie urządzenie wybrać do swojego zakładu?

belownica-pionowa.jpg

Autorem artykułu jest: ZEME Sp. z o.o.

Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie belownice są dostępne na polskim rynku oraz jakie odpady nadają się do prasowania w bele. Wskażemy też czynniki, jakie należy wziąć pod uwagę, rozważając zakup lub dzierżawę urządzenia do prasowania odpadów. Jeśli pojawią się dodatkowe pytania, rozważasz optymalizację porcesów związanych z odpadami w Twojej firmie - zapraszamy do kontaktu z firmą ZEME - ekspertem w branży zagospodarowania odpadów.

Czym jest belownica i jak działa?Belownica pionowa - urządzenie do prasowania odpadów w bele.

Belownica jest urządzeniem służącym do redukcji objętości surowców wtórnych, np. odpadów opakowaniowych, takich jak folia czy karton poprzez ich prasowanie w gotowe bele. Zasada działania belownicy jest prosta. Materiał zostaje umieszczony w komorze prasowania poprzez załadunek manualny (w tym przypadku jest to zazwyczaj belownica pionowa) bądź w sposób automatyczny (taśmociąg). Surowce zostaną sprasowane za pomocą stempla prasującego, zmniejszając tym samym ich objętość nawet o 90 % (taką optymalizację możemy zyskać w przypadku folii). W belownicach pionowych belki wiązane są ręcznie za pomocą taśmy, drutu bądź sznurka. W belownicach kanałowych lub automatach prasujących stosowany jest drut.

Rodzaje belownic

Na rynku dostępne są dwa rodzaje belownic:

  • pionowa,
  • pozioma (kanałowa).

Belownice różnią się wielkością, siłą nacisku oraz ciężarem i objętością produkowanych bel. Po krótce omówimy każdą z nich.

Belownica pionowa

W przypadku belownicy pionowej otwór załadowczy mieści się z boku.  Belownica pionowa wyposażona jest w tłok pracujący od góry do dołu o różnej sile nacisku, rozpoczynając od 3 Mg nacisku (mała belownica marketowa )  poprzez 58-60 Mg nacisku (do produkcji belki handlowej) do nawet 70 Mg nacisku w przypadku wzmocnionych belownic służących do prasowania, m.in. elektrozłomu. Tak jak wspomniano powyżej w belownicach pionowych belki wiązane są ręcznie za pomocą taśmy, drutu bądź sznurka.

Belownica pozioma (kanałowa)

Jest znacznie większych rozmiarów niż belownica pionowa, a jej otwór załadowczy znajduje się u góry i jest większy.Jest znacznie większych rozmiarów niż belownica pionowa, a jej otwór załadowczy znajduje się u góry i jest większy niż w belownicy pionowej o podobnych parametrach, co ułatwia załadunek. Ten typ urządzenia może być ładowany manualnie bądź automatycznie za pomocą taśmociągu. W tym przypadku tłok porusza się w poziomie i prasuje odpady z siłą nacisku od 50 ton wzwyż. W belownicach poziomych (kanałowych) do wiązania stosowany jest drut.  Maszyna zajmuje więcej miejsca niż belownica pionowa. 

Wielkość belki

Nacisk stempla prasującego zarówno w przypadku belownicy poziomej, jak i kanałowej można dobrać do preferencji klienta. W przypadku makulatury na rynku rozróżniamy dwa rodzaje belek:

  • Belka niehandlowa o wymiarach 700 x 500 x 600 mm i o wadze od 30-180 kg, wiązana taśmą bądź sznurkiem. 
  • Belka handlowa o wymiarach 1200 x 800 x 1100 mm i wadze powyżej 250 kg, wiązana drutem (4 wiązania). 

Belka handlowa daje możliwość załadowania pełnego transportu tirowego o łącznej wadze 20 - 24 ton. Przy mniejszych belkach niehandlowych jest to niemożliwe. 

Jaki materiał może zostać zbelowany?

Materiały, jakie można belować to, m.in:

  • makulatura,
  • folia,
  • tworzywa/złom RTV,
  • butelki PET,
  • gąbka,
  • tetrapak,
  • puszki aluminiowe. 

Prawdą jest, że zbelować można prawie wszystko. Belownice świetnie radzą sobie z odpadami opakowaniowymi typu makulatura i folia. Nie warto jednak  kompaktować odpadu, który musi zostać przesortowany (np. zmieszane rodzaje makulatury, folii bądź butelek PET). Będzie to dodatkowa praca dla recyklera i obniży wartość naszego surowca.

Firma ZEME jako ekspert branży zagospodarowania odpadów chętnie doradzi dobór najlepszego urządzenia. Korzyści z nawiązania współpracy:

  • obniżenie kosztów gospodarowania odpadami nawet o 48% kompleksowa usługa odbioru,
  • transportu i zagospodarowania / utylizacji odpadów
  • i tylko 1 osoba do kontaktu w sprawie wszystkich rodzajów odpadów,
  • 1 faktura - co razem daje znaczną oszczędność czasu i komfort współpracy, bardzo sprawną komunikację, którą cenią Klienci ZEME. Serdecznie zapraszamy do kontaktu.

Od kiedy opłaca się zakup lub dzierżawa belownicy?

Jeżeli myślisz o dzierżawie lub zakupie do firmy belownicy, to musisz wziąć pod uwagę kilka czynników.

Ekonomiczny - Konieczna jest tutaj kalkulacja kosztów związanych, m.in. z zakupem/dzierżawą urządzenia, z jego obsługą oraz ceny, którą możemy otrzymać za surowiec. Nasi doświadczeni Specjaliści pomogą ocenić, jak szybko zwróci się inwestycja w nowe urządzenie kompaktujące odpady. Zapraszamy do kontaktu!

Logistyczny/ergonomiczny - przy małym strumieniu surowca oraz małej przestrzeni koszt logistyczny może być znaczący. W tym przypadku za pomocą belownicy, jesteśmy w stanie łatwo ten koszt zniwelować. Przy zbelowanym surowcu koszty transportu są niższe w porównaniu z odbiorem surowca luzem

Wizualny - belowanie odpadu zapewnia porządek w miejscu pracy. Zbelowany odpad zajmuje mniej miejsca niż kontener. W przypadku sprasowanego surowca nie ma zagrożenia, że odpad będzie “fruwał” po placu, co może mieć miejsce w przypadku gromadzenia odpadu w kontenerze.  

Belownica służy do kompaktowania odpadów opakowaniowych, m.in. folii i kartonu.

Korzyści i wady użytkowania belownic

Wśród zalet można wymienić dodatkowy zysk ze sprzedaży surowca. Na rynku preferowane są belki wiązane drutem z dużych belownic tzw. belki handlowe. Przy odpowiedniej wadze belki (powyżej 350 kg) oraz odpowiednim wiązaniu drutem mamy możliwość wybrania najlepszej dla nas oferty. Dodatkowo gromadzenie w firmie odpadów w belkach wiąże się z niższym kosztem transportu. Kolejną zaletą jest utrzymanie porządku w miejscu pracy, np. na zapleczu, na placu czy w magazynie.

Jeżeli chodzi o wady użytkowania belownicy, to również jest ich kilka. Przede wszystkim jest nią koszt urządzenia oraz wyposażenia dodatkowego wiążącego się z obsługą już materiału w belce, czyli wózka widłowego lub paleciaka. Dodatkowym kosztem jest personel, który taką belownicę musi obsłużyć. Użytkowanie belownicy wiąże się również z hałasem w strefie pracy urządzenia. Belownica nie może pracować w każdym miejscu, gdyż urządzenie jest dość głośne i może doskwierać innym.

Jaka belownica będzie odpowiednia dla Twojej firmy?

Z naszego doświadczenia wiemy, że dobór belownicy nie jest prosty. Kluczowych aspektów jest bardzo wiele, zaczynając od wielkości strumienia odpadu (wytwarzanych ilości odpadów)po infrastrukturę i budżet, jaki chcemy przeznaczyć na zakup urządzenia. W tym przypadku nasza firma ma spore doświadczenie i chętnie pomoże dobrać odpowiedni rozwiązanie na aktualne oraz przyszłe potrzeby. Skontaktuj się z nami.

Inne rozwiązania

Jeżeli uważasz, że belownica nie jest najlepszym rozwiązaniem dla Twojej firmy, to możesz skorzystać z urządzenia kompaktującego, jakim jest prasokontener. Wyróżniamy dwa rodzaje prasokontenerów: typu monoblok oraz z wymiennym pojemnikiem.  W przypadku monobloku część kompaktująca jest na stałe zintegrowana z pojemnikiem, w którym gromadzony jest odpad. W przypadku prasokontenera z wymiennym pojemnikiem napełniony pojemnik można odłączyć od urządzenia prasującego i podłączyć zamiennie drugi. Chętnie doradzimy i pomożemy w wyborze urządzenia. 

Oferta ZEME

ZEME zajmuje się kompleksową obsługą gospodarki odpadami. 

Jakie usługi świadczy ZEME?

  • Odbiór i transport odpadów (makulatury, tworzyw sztucznych, odpadów niebezpiecznych, bioodpadów, drewna i innych).
  • Dostarczanie sprzętów i urządzeń do gromadzenia odpadów - rozwiązania techniczne ściśle dopasowane do potrzeb w Twoim zakładzie.
  • Obsługa dokumentacji środowiskowej - zatroszczymy się o Twoje bezpieczeństwo prawne.
  • Wsparcie dedykowanych systemów informatycznych - weryfikacja ilości i kosztów związanych z odpadami w jednym przejrzystym dashboardzie Klienta.
  • Doradztwo w zakresie gospodarki odpadami na etapie projektowania Twojego zakładu. Nasi Klienci zaoszczędzili z nami do 100 000 PLN per firma dzięki optymalizacji rozwiązań i projektu!  

Chciałbyś porozmawiać nt. zagospodarowania odpadów w Twoim zakładzie? 

Zapraszamy do kontaktu - nasi Specjaliści dobiorą dla Ciebie najlepsze rozwiązania.