Ceny odpadów i sytuacja rynkowa

Cena makulatury w Polsce – o wpływie Dalekiego Wschodu, i nie tylko

Makulatura to jeden z najczęściej odzyskiwanych i przetwarzanych rodzajów odpadów, a papier i tektura są materiałami generowane są przez przedsiębiorstwa w największych ilościach. Kto by pomyślał zatem, że cena makulatury w Polsce, tak bardzo może być skorelowana z tym, co dzieje się na arenie międzynarodowej?
W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy, ciężko było otrzymać ofertę nawet na darmowy odbiór makulatury – tak niska była wartość tego surowca. Nawet skupy makulatury przestały w pewnym momencie przyjmować ten surowiec. Oto krótka analiza cen makulatury, ustalanych przez jej Odbiorców. Czy zdajemy sobie sprawę, że odpowiadają oni na to, co z papierem i tekturą dzieje się na przykład w Chinach?

Trochę historii – nie tak odległej. Czyli jak zmieniała się cena makulatury.

Dzisiejsza sytuacja w skupach makulatury przypomina tę z 2008 roku. Ceny makulatury, które na początku roku utrzymywały się na poziomie 70-90 euro/Mg pod koniec roku zanurkowały niemalże do zera. Początek 2009 roku przyniósł z kolei odbicie i ceny ustabilizowały się na poziomie 300-350 zł/Mg. Uruchomienie dużej linii produkcyjnej w Stora Ostrołęka w 2013 roku sprawiło, że ceny jeszcze poszybowały w górę – ta bowiem rozpoczęła zatowarowanie już w 2012 roku pod tę nową linię. Nowy odbiorca makulatury wygenerował dodatkowy popyt, który wpłynął na wzrost cen makulatury, gdyż surowca zaczęło na rynku brakować.

Analogia do aktualnej sytuacji – cena na skupach makulatury

Na początku 2020 roku – podobnie jak pod koniec 2008 roku – sprzedaż makulatury była zupełnie nieopłacalna. Skupy makulatury płaciły 4-10 groszy za 1 kg papieru, a nawet przyjmowały ten surowiec zupełnie za darmo bądź… w ogóle, gdyż ich magazyny były pełne makulatury. W ciągu zaledwie czterech tygodni sytuacja zmieniła się jednak diametralnie – ceny makulatury poszybowały do góry, sięgając 500 zł netto/Mg. Znając sytuację sprzed kilku lat nie będzie niespodzianką powód, dla którego sytuacja zmieniła się tak znacząco. W Niemczech otworzyły się dwie nowe papiernie, które zaczęły bardzo potrzebować surowca. Poszerzone grono odbiorców makulatury znów wpłynęło na jej cenę – ale nie tylko była to sprawka nowych papierni.

Co z tymi Chinami? – Odbiorcy makulatury i ich wpływ na kształtowanie się ceny makulatury

Na to, co się dzieje w skupach makulatury w Polsce, ma także wpływ sytuacja międzynarodowa. Faktem, który przyczynił się dodatkowo to wzrostu cen tego surowca, jest wojna celna Chin i Stanów Zjednoczonych. To właśnie USA były dotychczas największych eksporterem makulatury do Państwa Środka. Ograniczona wymiana handlowa między tymi dwoma krajami przy dużym popycie na makulaturę z Chin sprawiają, że pojawia się okazja do zwiększenia eksportu z Polski do tego kraju. Chińczycy to zatem bardzo lukratywni odbiorcy makulatury dla polskich skupów tego surowca.

Ponadto zauważalnym jest to, że eksport makulatury do Azji się zwiększa. Tamtejsi odbiorcy makulatury mają mniejsze wymagania co do jakości surowca, a także mniejszą możliwość kontroli tej jakości. Dlatego też, do Chin trafiał głównie surowiec gorszego sortu. W poszukiwaniu dobrej jakości makulatury niemieckie papiernie skierowały swoje kroki do Polski, co również wpłynęło na wzrost cen.

Z kolei kwestie eksportu makulatury do Azji idą również w parze z zamrożeniem funkcjonowania niektórych branż w Europie. Głównie w Niemczech, Włoszech czy Francji. Mniejsze znaczenie mają nowe linie do produkcji makulatury – grupy Hamburger czy Progroup AG. Makulatury brakuje wszędzie – od Litwy po Holandię, a cena, jaką dzisiaj płacą papiernie przebiła nawet tę z 2012 roku.

Jaką cenę zaproponujemy za Twoją makulaturę?

ZEME oferuje odbiór makulatury, zapewniając nie tylko bardzo dobre ceny za nią (zależne m.in od jakości makulatury), ale również niezbędny sprzęt belujący czy prasujący oraz rozwiązania dopasowane do potrzeb operacyjnych Klientów. Firma oferuje transporty cało-tirowe na terenie całej Polski po bardzo atrakcyjnej stawce. Wystarczy, że makulatura będzie zbelowana, a belka związana drutem, paskiem lub sznurkiem. ZEME oferuje także rozwiązania kontenerowe – za taką makulaturę także można uzyskać we współpracy z ZEME bardzo dobrą cenę!

Interesuje Cię cena jaką możemy zaproponować za Twoją makulaturę? Zapraszamy do kontaktu.

Odbiór i utylizacja zużytych świetlówek

Świadczymy odbiór i utylizację zużytych, niepotłuczonych świetlówek.

Jeśli chcesz pozbyć się zużytych świetlówek  – mamy na nie sposób,  serdecznie zapraszamy do kontaktu!

Z ZEME odbiór i utylizacja zużytych świetlówek w najlepszych stawkach na rynku!

Ale UWAGA : oferta ważna tylko do 15.grudnia 2019 r – dlatego polecamy nie zwlekać z przedświątecznymi porządkami 🙂

Warunki odbioru oraz ofertę wstępną przedstawiamy poniżej:

odbiór zużytych świetlówek

Kryzys unijnych podmiotów zajmujących się recyklingiem papieru trwa.

Zakaz importu odpadów do Chin pozostaje niewygodny dla europejskich Recyklerów.

„Sektor recyklingu papieru znajduje się obecnie w sytuacji kryzysowej” , ostrzegła Konfederacja Przemysłu Recyklingu (EuRIC). Powodem jest zakazu importu odpadów w Chinach.

Na temat spadających cen surowców takich jak makulatura i folia  pisaliśmy na początku 2019 roku tutaj wyjaśniając przyczyny zaistniałej sytuacji.
Ciekawą kontynuacją tematu jest artykuł, który pojawił się niedawno na stronie EURACTIV. Dlatego zdecydowaliśmy się go przetłumaczyć i poniżej prezentujemy fragmenty sierpniowych wypowiedzi Ulricha Leberle, dyrektora ds. Surowców w CEPI, nt obecnej sytuacji na rynku surowców wtórnych. Link do oryginału tekstu znajdziecie Państwo pod artykułem.

Chiński zakaz importu odpadów spowodował, że europejski sektor recyklingu papieru „znajduje się w sytuacji kryzysowej”. Przejawia się ona chroniczną nadpodażą odzyskanego papieru. Spowodowała ona gwałtowny spadek cen o 300% w ciągu ostatnich dwóch lat – według grupy handlowej EuRIC.

W lipcu 2017 r. Chiny  powiadomiły WTO, że wprowadzą zakaz importu 24 kategorii odpadów od stycznia 2018 r., w tym tworzyw sztucznych i papierów mieszanych oraz, że planują całkowite wycofanie importu odpadów do 2019 r. Powodem są obawy dotyczące środowiska.
Europejscy przetwórcy odpadów przejawiali nadmierny optymizm nazywając chiński zakaz „wezwaniem do przebudzenia” i „ogromną szansą”- rzeczywistość dla recyklerów papieru okazuje się trudniejsza.

UE ma poważny problem z odpadami. Dlaczego recykling papieru przestał być tak bardzo opłacalny?

Dotychczas, 60% tworzyw sztucznych i 13% papieru zebranego do recyklingu wysyłano do Chin. Pekin postanowił jednak ograniczyć apetyt na zagraniczne odpady. 

Według danych European Recycling Industries ‚Confederation (EuRIC) w 2018 r. Europa zebrała średnio 56,5 mln ton papieru z odzysku, zużywając około 48,5 mln ton na własną produkcję.
Pozostawia to lukę między podażą, a popytem w wysokości ponad 8 milionów ton !!! papieru odzyskanego w Europie, wg oświadczenia opublikowanego przez EuRIC 26 sierpnia.

„Brak rynków końcowych dla 8 mln ton odzyskanego papieru w ciągu ostatnich dwóch lat, spowodował gwałtowny spadek cen odzyskanego papieru. Jego cena rynkowa jest w czerwcu 2019r. 300% niższa niż w czerwcu 2017 r.” – powiedział EuRIC.

„Sektor recyklingu papieru znajduje się obecnie w sytuacji kryzysowej”, ostrzegł EuRIC. W wyniku tego została zamknięta duża liczba firm zajmujących się zbiórką i recyklingiem papieru ! Jak zauważa, taka sytuacja „stoi w sprzeczności z celem zmierzającym w kierunku gospodarki o bardziej zamkniętym obiegu ”.

„Europejski przemysł recyklingowy nie jest w stanie znieść takich warunków rynkowych trzeci rok z rzędu”, powiedział EuRIC. Tym samym wezwał decydentów do podjęcia „pilnych działań”.
Komisja Europejska nie była w stanie natychmiast odpowiedzieć na prośbę EURACTIV o komentarz. Odpowiedziała 26 sierpnia informując, że przed złożeniem oświadczenia musi zostać ono skonsultowane wewnętrznie.
Jednak źródła branżowe twierdzą, że nadpodaż na europejskich rynkach papieru nie stanowi niespodzianki i jest mało prawdopodobne, aby w krótkim okresie się odwróciła.

Według Konfederacji Przemysłu Papierniczego w Europie (CEPI), ok. połowa papieru produkowanego w Europie pochodzi z materiałów recyklingowych. I choć budują się obecnie nowe zakłady recyklingu w Europie, będą one dostępne dopiero za dwa do pięciu lat.

Decyzja Chin o ograniczeniu importu „została ogłoszona wiele lat temu i nie mogła nikogo dziwić”, powiedział CEPI. Obwiniona została „krótkowzroczna spekulacja” ze strony handlowców i firm zajmujących się gospodarką odpadami, które „miały obsesję na punkcie atrakcyjności rynku azjatyckiego ”.

„To pokazuje, że należy położyć nacisk na jakość i pracę z uwzględnieniem łańcucha dostaw” – powiedział CEPI.

Rynek papieru w UE był zrównoważony, zanim Chiny zaczęły importować ogromne ilości odzyskanego papieru z Europy.

Doprowadziło to do nadmiernego popytu na europejskim rynku papieru w 2000 roku, powiedział CEPI, wyrażając przekonanie, że sytuacja wróci do normy za kilka lat. „Informacja, że przemysł papierniczy inwestuje w nowe możliwości zmniejsza nieco nasze obawy. W najbliższym czasie, na rynku mogą pojawiać się turbulencje. Jednak w dłuższej perspektywie (od 2 do 5 lat) jesteśmy spokojni” – powiedział Ulrich Leberle, dyrektor ds. Surowców w CEPI.

Przed chińskim zakazem importu odpadów „firmy nie mogły już inwestować w możliwości recyklingu. Wynikało z siły konkurencyjnego popytu na recyklaty pochodzące z Chin”, wyjaśnił Leberle. Dodał też, że sytuacja ta zmieniła się.
Według CEPI w przygotowaniu jest kilka zakładów recyklingu o wartości co najmniej pół miliarda euro, o łącznej mocy ponad 5 milionów ton. Jednak do tego czasu rynek prawdopodobnie pozostanie nadmiernie zaopatrzony.

„Ten dokument ostatecznie zostanie wchłonięty w Europie”, powiedział Leberle dla EURACTIV. „A jeśli chodzi o wymagania jakościowe, jest to pozytywny sygnał, aby dostarczyć przemysłowi europejskiemu dobrze wysortowany papier zamiast eksportować zmieszane odpady do Chin. To w każdym razie kończyło się składowaniem, ponieważ również przez chiński przemysł, taki surowiec nie może zostać wykorzystany”. 

 

Zobacz oryginał Autor: Frédéric Simon | EURACTIV.com

Jak podnieść wartość odpadu spożywczego o 160%?

Zagospodarowanie odpadów spożywczych na cele paszowe

Coraz większym problemem w Polsce, jak i Europie staje się ilość odpadów spożywczych powstających w procesie produkcyjnym. Jest ona szczególnie dużym wyzwaniem dla przedsiębiorców z przemysłu spożywczego ze względu na rosnące koszty utylizacji przeterminowanej żywności. Jednym ze sposobów ograniczenia tych kosztów jest wykorzystanie go do produkcji paszy. Rozwiązanie to pozwala obniżyć koszt wywozu odpadów, a w niektórych sytuacjach zamienia odpad w źródło przychodu dla firmy. Oprócz korzyści finansowych działanie to ogranicza emisję dwutlenku węgla, który jest odpowiedzialny za zmiany klimatu.

Odpady spożywcze nie zawsze muszą zostać poddane standardowej utylizacji. Można wykorzystać je na cele paszowe.

Odpady spożywcze, które mają potencjał zastosowania jako produkty paszowe, powstają w różnych firmach spożywczych: piekarniach, cukierniach, zakładach mleczarskich, owocowo-warzywnych, tłuszczowych, etc. 

Istnieje wiele możliwości wykorzystania tego typu produktów w żywieniu trzody chlewnej na sucho. Najistotniejsze przy tym jest określenie wartości odżywczej danego odpadu. Zależy ona od rodzaju surowca, stopnia zanieczyszczenia produktu i technologii produkcji. Z reguły są to produkty o dużej zawartości białka, skrobi, węglowodanów i tłuszczów. Najczęściej wykorzystywane produkty jako dodatki do produkcji paszy lub bezpośredniego karmienia zwierząt to:

– mączka biszkoptowa,

– grys ciasteczkowy,

– mąka chlebowa,

– płatki czekoladowe,

– bułki (odpad 02 06 01),

– pieczywo,

– chipsy ziemniaczane,

– obierzyna ziemniaczana,

– wywar gorzelniany płynny.

Przy zastosowaniu odpowiednich procedur powyższe odpady spożywcze mogą zostać sklasyfikowane jako produkt paszowy. Wprowadzenie ich do obrotu wymaga spełnienia restrykcyjnych wymagań pod względem przechowywania, oznakowania (etykieta paszowa) i transportu (zezwolenie od Powiatowego Lekarza Weterynarii). W wyjaśnieniu i indywidualnej analizie wszystkich istotnych kwestii, pomoże Ci firma ZEME.  

Zalety alternatywnych metod utylizacji odpadów spożywczych

Materiały paszowe można postrzegać w wymiarze ekonomicznym, środowiskom, a nawet etycznym, dlatego wiele firm przyjmuje tego typu surowce i wykorzystuje je do produkcji paszy. Dzięki wyżej wymienionym produktom obniżymy koszty żywienia zwierząt, jak i ograniczymy emisję dwutlenku węgla (rocznie o 0,62 mln ton mniej CO2 przy zastosowaniu diety mieszanej z 10% udziałem produktów paszowych). Badania przeprowadzone w ramach projektu NOSHAN pokazały również, że użycie składników z produktów ubocznych wpływa na poprawę zdrowia zwierząt. Niektóre spożywcze produkty uboczne, jak np. wytłoczyny z oliwek, mogą polepszyć ogólny stan zdrowia jelit trzody chlewnej i drobiu. Wykorzystanie odpadów spożywczych obniży również areał przeznaczony pod uprawę na pasze. Ograniczy także ekotoksyczność dzięki braku konieczności stosowania nawozów chemicznych i pestycydów na tych gruntach.

Polska znajduje się w czołówce krajów Unii Europejskiej pod względem marnowanej żywności. Szacuje się, że w naszym kraju marnuje się około 9 mln ton produktów spożywczych rocznie. Większość z nich może być jednak wykorzystana jako produkt paszowy, a wytwórca odpadu może zaoszczędzić na tej operacji nawet do 160% wartości. Jeśli masz odpady, które mogą klasyfikować się jako materiał paszowy – skontaktuj się z nami – zajmujemy się odbiorem odpadów kat. III w ilościach hurtowych, transportem oraz kompleksową utylizacją spożywki. 

 

Recykling odpadów przemysłowych – korzyści ekonomiczne

Jako firma zapewniająca odbiór i recykling odpadów przemysłowych przedstawiamy w niniejszym artykule policzalne korzyści środowiskowe i ekonomiczne wynikające z wdrażania obiegu zamkniętego surowców.

Ile zaoszczędzimy wykorzystując w produkcji surowce pochodzące z recyklingu? 

Posegregowane odpady stają się wartościowym surowcem wtórnym, które możemy ponownie wykorzystać i dać im drugie życie w takiej samej lub innej postaci. Dzięki recyklingowi (o którym pisaliśmy również w tym artykule) oszczędzamy energię, zmniejszamy zanieczyszczenie wód i powietrza, i co najważniejsze, ograniczmy ilość odpadów wywożonych na wysypiska śmieci.

Coraz wyższe opłaty za wytwarzane odpady i dlaczego opłaca się recykling odpadów przemysłowych

Od kilku miesięcy temat podwyżek opłat za wytwarzane odpady jest na topie w mediach środowiskowych. Jak wspominaliśmy w poprzednim artykule, głównymi przyczynami rosnących cen za odbiór tworzyw sztucznych, szkła czy makulatury są m.in. wyższe koszty pracy lub brak rynku zbytu dla odpadów wysegregowanych, za które przy ilości poniżej 1500 kg trzeba dopłacać, zamiast na nich zarabiać. Problem z zagospodarowaniem metali kolorowych czy opakowań bezzwrotnych nasilił się jeszcze bardziej po zamknięciu rynku chińskiego. Duże koszty przyniosło branży odpadowej również wprowadzenie przepisów kontrolnych, które miały związek z zeszłoroczną falą pożarów na składowiskach  i w miejscach składowania odpadów. 

Co jest głównym źródłem problemu?

Głównym źródłem rosnących kosztów gospodarki odpadami jest jednak brak rozwoju systemu przetwarzania odpadów pod względem technologicznym. Taki problem nie tylko obejmuje Polskę, ale i inne kraje Europy Zachodniej – w przeciwnym razie czołowym rynkiem odbioru makulatury czy tworzyw sztucznych nie byłaby Polska. Niezależnie od zamknięcia rynku chińskiego, przy tak ogromnej skali wytwarzanych produktów jednorazowego użytku oraz braku właściwej utylizacji tworzyw sztucznych i ich recyklingowi, przysłowiowa czara goryczy musiała kiedyś się przelać.

Dlatego z punktu widzenia omawianego tematu chcielibyśmy pokazać na konkretnych przykładach i liczbach, jak wiele korzyści środowiskowych i ekonomicznych wynika z przetwórstwa odpadów. 

Korzyści środowiskowe

Recykling to proces polegający na ponownym odzyskiwaniu surowców z produktów odpadowych i wykorzystanie ich do produkcji nowych towarów. Jednym z materiałów, który nadaje się do ponownego przetworzenia jest makulatura. Z recyklingu papieru płynie wiele korzyści, ponieważ tym sposobem ograniczamy wycinki drzew, które stosuje się do produkcji używanego na co dzień papieru oraz zmniejszamy wielkość składowisk odpadów, które obecnie zajmują duże powierzchnie i niekorzystnie wpływają na środowisko naturalne. Odbiór makulatury, jej utylizacja i recykling pozwalają również obniżyć zanieczyszczenie powietrza przez ograniczoną emisję dwutlenku węgla. 

Recykling makulatury w liczbach

Pozyskanie​ tony papieru z makulatury ​ to:

 • oszczędność zasobów: 17​ mniej​ ściętych drzew
 • oszczędność energii: ​o 50% ​mniejsze zużycie, tj. ok. 4200 kWh energii, ( ok. 1500 l ropy naftowej)
 • oszczędność wody czystej:​​ o 35%​ mniejsze zużycie tj. ok. 26.00 litrów
 • zanieczyszczenie środowiska: ​ok​. 90% mniej​ ścieków i ok. 18% niższa emisja CO​2

W Europie recykling szkła zalicza się do najbardziej zaawansowanych, a głównym powodem, dla którego ten surowiec powinien być poddawany recyklingowi jest ochrona środowiska naturalnego. Zagospodarowanie odpadów szklanych powoduje znaczne ograniczenie zapotrzebowania energii i zmniejszenie emisji szkodliwych gazów do atmosfery. Co więcej, wtórna produkcja szkła przyczynia się do obniżenia zapotrzebowania na materiały do produkcji szkła, a co za tym idzie, zmniejszenia wielkości składowisk odpadów i zredukowania degradacji środowiska naturalnego.

Recykling szkła w liczbach

Wyprodukowanie​ tony szkła recyklingowego ​ to:

 • oszczędność zasobów: 800​ kg​ piasku kwarcowego, 250​ kg ​sody, 180​ kg​ mączki wapiennej
 • oszczędność energii: ​o 50% ​mniejsze zużycie, tj. ok. 4500 kWh energii
 • oszczędność wody czystej:​​ o 50 %​ mniejsze zużycie 
 • zanieczyszczenie środowiska: ​ok​. 200 kg mniej dwutlenku węgla w atmosferze 

Rocznie do oceanów trafia ponad 10 milionów ton odpadów z tworzyw sztucznych. W tych wodach pływają ryby, które spożywamy, woda, którą pijemy. Obecnie 40% odpadów domowych w Polsce stanowią tworzywa sztuczne. Stąd tak ważna jest segregacja, utylizacja tworzyw sztucznych i ich wtórna produkcja, a w przypadku większych ilości np. skorzystanie z usług firmy ZEME odbierającej tworzywa. Korzyści środowiskowe związane z recyklingiem tworzyw sztucznych można w łatwy sposób oszacować przez ilość zaoszczędzonej energii, gdyż tym sposobem ograniczamy zużycie danych surowców energetycznych. Parametr ten przyczynia się również do mniejszej emisji gazów cieplarnianych. 

Recykling tworzyw sztucznych w liczbach

Wyprodukowanie​ tony recyklingowych tworzyw sztucznych ​to:

 • oszczędność zasobów: ok. 1300 l mniejsze zużycie ropy naftowej i innych surowców chemicznych
 • oszczędność energii: ​o 40% ​mniejsze zużycie
 • zanieczyszczenie środowiska: ​ok​. 300 kg mniej dwutlenku węgla w atmosferze 

Dobrym sposobem na zagospodarowanie odpadów i ochronę środowiska jest też odzysk metali. Na przykład, wykorzystując do produkcji aluminium odpady zamiast boksytu oszczędzamy ok. 95% energii i zmniejszamy o ok. 90% emisję chemicznych substancji do atmosfery. Co więcej, przetwarzana w nieskończoność może być również stal, której recykling może zredukować poziom zużycia wody czy zanieczyszczenia atmosfery. Warto dodać, że właściwości stali poddanej recyklingowi są takie same jak tej wyprodukowanej ze złóż. 

Recykling metali w liczbach

Wyprodukowanie​ tony elementów metalowych pozyskanych z surowca recyklingowego ​to:

 • oszczędność zasobów: o​ 95-100%​ mniejsze zużycie (liczone jako zawartość metalu w rudzie)
 • oszczędność energii: ​o 60-95% ​mniejsze zużycie (w zależności od metalu)
 • zanieczyszczenie środowiska: ​o 70-99% mniejsze zużycie (w zależności od metalu)

*Dane zebrane z różnych opracowań i materiałów, m.in. Akademii Górniczo Hutniczej, Politechniki Warszawskiej, Politechniki Wrocławskiej, instytucji Unii Europejskiej

Korzyści ekonomiczne z recyklingu odpadów przemysłowych

W rezultacie, zagospodarowanie metali kolorowych, tworzyw sztucznych, makulatury czy szkła wiąże się przede wszystkim z mniejszym zużyciem surowców naturalnych i energii elektrycznej, co przekłada się na korzyści ekonomiczne. 

Rodzaj surowca Oszczędności (PLN/ Mg)* Oszczędność surowców
makulatura (wszystkie rodzaje) 400, 00 drewno, woda, energia
szkło 300, 00 surowce chemiczne, energia
tworzywa sztuczne (wszystkie rodzaje) 1 700, 00 surowce ( w tym ropa naftowa i jej pochodne), energia, woda
złom aluminiowy 6 000, 00 boksyty, ropa naftowa, energia
złom stalowy 500, 00 rudy żelaza, węgiel, energia, woda
elektroodpady 3 000 metale szlachetne i kolorowe energia, woda, produkty ropopochodne, siarka, fosfor

*Dane przybliżone liczone przy aktualnych cenach za surowce wtórne na podstawie wskaźników Pix, Euwid, cen dyktowanych przez papiernie etc.

W związku z tym, widzimy, że segregacja odpadów, zwłaszcza makulatury i tworzyw sztucznych, może przynieść korzyści ekologiczne i ekonomiczne. Są one nie do przecenienia we współczesnym świecie. Usługi z zakresu odbioru i zagospodarowania odpadów przemysłowych znajdziecie Państwo w ofercie firmy ZEME

Jako odbiorca odpadów oraz firma zapewniająca wg potrzeb utylizację lub – zawsze kiedy to możliwe – recykling odpadów, dostarczamy Państwu wszystkie niezbędne dokumenty, w tym DPR. Czy wiesz jakie korzyści wynikają z udokumentowania odzysku wprowadzanych na rynek opakowań? Napiszemy o nich w krótkim wpisie, w przyszłym miesiącu. Serdecznie zapraszamy do śledzenia publikacji.
Dlatego jeśli potrzebujecie Państwo odbioru i zagospodarowania odpadów – prosimy o kontakt.

Zawsze dopasowujemy rozwiązania techniczne do potrzeb Klienta ZOBACZ CASE STUDY

+48 531 995 454

Początek 2019 w odpadach – czy będzie już tylko drożej?

zmianycenodpadow

31 Stycznia 2019 – wpisałem w Google hasło: “odpady opłaty”. Pojawiło się kilkaset artykułów o podwyżkach cen odpadów w całym kraju.

Temat podwyżek opłat za odpady jest bardzo “gorący”, wielu naszych Klientów, po lekturze tych artykułów zgłasza się do nas z pytaniami dotyczącymi wzrostu cen za odbiór odpadów.

Dlatego w poniższym artykule odpowiadamy na te, które padają najczęściej:

 1. Skąd biorą się te podwyżki? Czym są podyktowane?
 2. Czy spodziewać się dalszych podwyżek?
 3. Jak utrzymać koszty odpadów “w ryzach”?

Odpowiadamy po kolei na powyższe pytania.

dlaczego drożeje odbiór śmieci

 

1. Skąd biorą się te podwyżki? Czym są podyktowane?

W naszej opinii jest 6 powodów zmian cen odpadów:

 • Wzrost kosztów paliwa i pracy.
 • Spadki cen surowców podyktowane embargo Chin oraz koniunkturą na rynkach.
 • Zwiększenie kosztów stałych odbiorców związane z wymogami ustawodawcy (inwestycje w instalacje hydrantowe i monitoring online, kaucje odpadowe).
 • Zamknięcie się dużej liczby firm odpadowych z powodu wysokich kosztów inwestycji oraz trudności z przedłużeniem pozwoleń środowiskowych = spadek podaży usług zagospodarowania odpadów.
 • Ograniczone limity w instalacjach do przetwarzania odpadów. Każda instalacja (np. sortownia, zakład przetwarzania) ma określony limit roczny odpadów, które może przyjąć. W ostatnich latach z powodu wzrostu gospodarczego i dużej migracji (np. z Ukrainy) zwiększyła się ilość odpadów zarówno komunalnych, jak i przemysłowych. Nie poszło za tym zwiększenie limitu instalacji odpadowych. Pewnie nie ma na to wpływu fakt, że w województwach władze samorządowe (ponoszące koszt gospodarki odpadami) są z innej opcji politycznej niż władze wojewódzkie (wydające decyzje dot. limitów), ale nie rozmawiajmy o polityce 🙂
 • Efekt “histerii” firm odpadowych spowodowany nawałem wszystkich powyższych zmian, które zadziały się w ciągu zaledwie 12 miesięcy.

2. Czy spodziewać się dalszych podwyżek?

Punkt 1 pokazuje jak wiele “sił” oddziałuje na cenę odpadów, którą widzisz na fakturze. Nikt nie zagwarantuje kierunku w jakim pójdą ceny odpadów. W naszej opinii zmiany cen w 90% podyktowane są obiektywnymi czynnikami, a jedynie w 10% czynnikiem emocjonalnym i histerią odbiorców.

Najważniejsze kwestie, które będą nadal wpływały na ceny to:

 1. koszty transportu (paliwo + pensje)
 2. ceny surowców
 3. limity w instalacjach

Istotne jest, że ceny powoli zaczynają się stabilizować i powoli otwierają się (głównie za granicą) nowe instalacje do przetwarzania odpadów, które mają szansę “wchłonąć” nadpodaż surowca na rynku.

3. Jak utrzymać koszty odpadów “w ryzach”?

Być może to  najważniejsze pytanie dla Ciebie. Co zrobić żeby nie było drożej – a może nawet taniej?

 1. Przyjrzyj się wszystkim odpadom, za które płacisz. Skonsultuj ze swoim odbiorcą czy istnieje możliwość ich przetworzenia zamiast utylizacji?
  Być może jeśli zmienisz proces gromadzenia lub sortowania tych odpadów nabiorą one wartości?

  Możesz poprosić swojego odbiorcę o audyt Twojej gospodarki odpadowej – dobry fachowiec szybko dostrzeże takie możliwości.
 2. Przyjrzyj się sposobowi gromadzenia odpadów – być może masz miejsce na placu żeby zebrać ich więcej i tym samym zamówić większy (= bardziej wydajny ekonomicznie) transport? Transport jest zwykle największym kosztem w usłudze odbioru odpadów.
 3. Jeżeli płacisz np. za usługę odbioru kontenera, a możesz do gospodarki odpadami dedykować część etatu
  pomyśl np. o belowaniu odpadów (dotyczy konkretnych frakcji, nie wszystkie można belować).
  Odbiorca nie będzie musiał wstawiać kontenera (którego miesięczny koszt amortyzacji to 200-500 pln) i będzie odbierał jednym transportem więcej odpadów, co ponownie obniży koszt jednostkowy.
 4. Sprawdź czy Twoja firma płaci tzw. opłatę produktową, tj. opłatę za wprowadzanie produktów w opakowaniach na rynek. Jeśli tak- możesz znacznie obniżyć wysokość takiej opłaty uzyskując tzw. DPR (dokument potwierdzający recykling) lub DPO (dokument potwierdzający odzysk) od odbiorcy odpadów opakowaniowych.
 5. Koszt gospodarki odpadami to nie sama cena za odpad. To również koszt całego procesu – pracy ludzi, maszyn i urządzeń, etc.
  Dobra firma odpadowa może przeprowadzić dla Ciebie niezbędny audyt rozwiązań w Twojej firmie.
 6. Przyjrzyj się w jakich kodach oddajesz odpady. Czasami korekcja samego kodu przynosi wymierne oszczędności. Tu również przyda się wsparcie dobrego doradcy z firmy odpadowej.

 

Jeśli masz dodatkowe pytania, potrzebujesz dokumentu DPR/ DPO lub fachowego audytu odpadowego, dzięki któremu będziesz mógł spać spokojnie (nie martwiąc się o  kary środowiskowe) – zapraszamy do kontaktu!

Nowość na rynku urządzeń do zgniatania odpadów!

Odpady komunalne zmieszane mają podrożeć x2 od 1 stycznia 2019r.

Jest to zła informacja dla wszystkich zarządców biurowców i hoteli, bo obiekty te produkują bardzo dużo odpadów.

Obecnie w średniej wielkości biurowcu w Warszawie (15 000m2) miesięczny koszt wywozu to 7000zł. Po planowanej zmianie kwota ta podwoi się, a zarządcy będą pod jeszcze większą presją optymalizacji tzw. service charge, tj. opłaty naliczanej z tytułu zużycia mediów, usług sprzątania i właśnie gospodarki odpadami.

Odpowiedzią na to mogą być zgniatarki do odpadów, takie jak ta na załączonym filmie: https://www.youtube.com/watch?v=65gbuzREQt4

Opłata za wywóz odpadów naliczana jest per ilość odebranych pojemników.

Obecnie w Warszawie jest to 63 zł / pojemnik 1100L.
Zgodnie z planami, zakładamy wzrost x2 = 126,00 zł / pojemnik.

Przy 111 pojemnikach, koszt roczny wyniesie 13986,00 zł x 12 miesięcy = 167832,00 zł

W przypadku montażu zgniatarki, przy założeniu że obniży objętość odpadów o 30%,
oszczędności roczne wyniosą: 
30% x 13986,00 x 12 miesięcy = 50349,00 zł,
a koszt zakupu urządzenia to… 11070,00 zł

Oszczędności zwrócą się po kilku miesiącach.

Ciekawe co na to firmy komunalne, które rozliczają się później na bramie RIPOKu z masy odebranych odpadów? Zgodzą się na odbiór takich wstępnie zgniecionych odpadów?

Lub zadając pytanie inaczej: czy mają podstawę prawną, żeby odmówić ich odbioru?

Źródło: https://www.pelmfg.com/products/bin-compactors/

Powered by

VFE

Newsletter

Zapisz się do newslettera Zeme, a my zadbamy o comiesięczną aktualizację Twojej wiedzy w zakresie gospodarki odpadów.

Bądź na bieżąco z najistotniejszymi aktualizacjami prawnymi i newsami technologicznymi

[contact-form-7 404 "Not Found"]

Zamów odbiór odpadów