[CASE STUDY] Jak Masterpress zamienia odpady w energię?

Budynek Masterpress.jpg

O Masterpress

Drukarnia Masterpress wspiera pozytywny wizerunek marek, dostarczając etykiety wyprodukowane zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Doradza klientom w wyborze właściwych rozwiązań w zakresie etykiet przeznaczonych do wtórnego przetworzenia oraz dobiera odpowiednią technologię druku hybrydowego. Dzięki temu produkty ozdobione etykietami Masterpress nie tylko doskonale prezentują się na półce, ale trafiają również do prawidłowego recyklingu.


Dlatego też Masterpress starannie dobiera własnych partnerów w zakresie gospodarki odpadowej. Z ZEME pracuje regularnie od 2020 roku, głównie w zakresie odbiorów:  


  • 15 01 02 Opakowań z tworzyw sztucznych

  • 15 01 05 Opakowań wielomateriałowych

  • 15 01 06 Zmieszanych odpadów opakowaniowe

  • 08 03 12* Zlewek farb drukarskich.


To odpady trudne, ponieważ nie można poddać ich recyklingowi. Dlatego Masterpress zagospodarowuje je w najbardziej prośrodowiskowy sposób: przetwarza je na paliwo alternatywne, które następnie wykorzystuje się w cementowni do produkcji klinkieru.  

Dlaczego paliwo alternatywne?

Dla odpadów, których nie da się recyklingować i zawracać, paliwo alternatywne jest najlepszym, najbardziej ekologicznym sposobem zagospodarowania. To prośrodowiskowe rozwiązanie nie tylko zmniejsza zużycie węgla, ale też redukuje emisję gazów cieplarnianych.



"Niektórych odpadów nie ma sensu poddawać recyklingowi: nie mamy takich możliwości technicznych, koszty byłyby zbyt wysokie, produkt końcowy nie byłby atrakcyjny. Zamiast składować takie odpady, można wyciągnąć z nich bardzo cenną korzyść – energię.

Niejednokrotnie będzie to działanie neutralne pod względem emisji gazów cieplarnianych, ze względu na obecność biodegradowalnych elementów w składzie odpadu. Jednocześnie ograniczamy też ślad węglowy, biorąc pod uwagę możliwość zastąpienia paliw kopalnych alternatywnymi. 

Potencjał jest bardzo duży, bo dane płynące z obecnie już ustabilizowanego, polskiego rynku paliw alternatywnych, wskazują na możliwość efektywnego zagospodarowania aż 2,7 miliona ton odpadów rocznie. W postaci przetworzonej na paliwo trafiają one głównie do cementowni, ale też coraz częściej do elektrociepłowni. W Polsce liczba takich instalacji powoli rośnie, natomiast w krajach Europy Zachodniej już teraz dochodzi do sytuacji, gdzie  Szwecja czy Finlandia mają za mało paliw alternatywnych względem potencjalnych możliwości przetwórczych. W tej sytuacji państwa te korzystają z pomocy eksporterów, w tym między innymi Polski."

- dr hab. Jurand Bień, dziekan Wydziału Infrastruktury i Ochrony Środowiska Politechniki Częstochowskiej (>> Przeczytaj wywiad)




Wykorzystywanie paliw alternatywnych w przemyśle jako źródła energii stanowi obok recyklingu najlepsze rozwiązanie z punktu widzenia środowiskowego i społecznego. To procedura bezodpadowa (nie zostaje po niej nawet popiół) oraz bezpieczna: w piecu panuje temperatura 1400 - 2000 stopni, dzięki czemu żadne szkodliwe substancje nie przedostają się do powietrza ani nie osadzają.

    

"Zależy nam na odpowiedzialnym zagospodarowaniu odpadów i działaniu zgodnie z logiką GOZ. Wszystkie odpady, które możemy zawrócić i dać im nowe życie, recyklingujemy. Natomiast w wypadku tych, z którymi nie da się tak zrobić, wybieramy najbardziej ekologiczną opcję, czyli paliwo alternatywne. W tym wspiera nas ZEME, które kompleksowo obsługuje ten proces." 

- Gabriel Magdaleno, dyrektor ds. strategicznego zarządzania produktami i marketingu w Masterpress


Technologia wytwarzania paliwa alternatywnego 

Proces tworzenia paliwa zaczyna się od rozdrobnienia odpadów, a następnie, za pomocą separatora powietrznego, oddziela się ciężkie składowe (gruz, kamienie, szkło, zlepy, które tworzą tzw. balast). Potem paliwo trafia do wtórnej rozdrabniarki. Tak przygotowany produkt poddaje się jeszcze jednemu oczyszczaniu - za pomocą separatorów nad taśmowych usuwa się resztki metali ferromagnetycznych.


To jednak nie koniec. Gotowe paliwo trafia na tym etapie do laboratorium, gdzie bada się ciepło spalania i obecność metali ciężkich (chlor, siarka), a następnie dosusza je. Dopiero po przejściu rygorystycznych testów może trafić do cementowni, gdzie poddaje się je spaleniu w piecach obrotowych w tzw. procesie R1 (odzysku). Cały proces spalania jest ciągle monitorowany, m.in. za pomocą czujników zamontowanych na kominach.

Podsumowanie 

Paliwo alternatywne to optymalne rozwiązanie dla odpadów, które nie nadają się na recykling - w przeciwnym wypadku trafiłyby na składowiska. W ten sposób ograniczamy aktywnie wykorzystanie paliw kopalnych, a jednocześnie nie pozostawiamy żadnych pozostałości stałych po procesie (popiołów czy żużli).