Autorem artykułu jest: Paweł Trzaska-Gerlecki
Utylizacja odpadów w pigułce
Nasi Klienci często zgłaszają się do nas z problemem utylizacji odpadów.
Z poniższego raportu dowiesz się:
- jak pozbyć się odpadów do utylizacji w najbardziej opłacalny sposób
- jaki kod odpadu wybrać
- jakie dokumenty powinieneś otrzymać po odbiorze odpadów do utylizacji
- kiedy pozbywasz się odpowiedzialności za wytworzony odpad
- co grozi Ci za wyrzucanie odpadów pochodzących z działalności gospodarczej do odpadów komunalnych
Utylizacja odpadów zgodna z prawem nie musi kosztować majątku
Firmy często w ramach prowadzonych przez siebie działań generują odpady. W zależności od rodzaju odpadu jest on surowcem wtórnym lub odpadem do utylizacji. Surowce wtórne to takie odpady, które można ponownie przetworzyć w nowe produkty. Odpady do utylizacji powinny być natomiast unieszkodliwione w wyspecjalizowanych instalacjach.
Zadaniem firmy jest:
- pozbyć się odpadu zgodnie z prawem i
- zrobić to w możliwie najtańszy sposób.
Pozbywając się odpadu, z góry zakładamy, że musimy za to zapłacić. Często okazuje się jednak, że generowany przez nas odpad, może być surowcem wtórnym, a co za tym idzie, możemy wręcz otrzymać za niego pieniądze. Wiele firm odpadowych specjalizuje się w konkretnych rodzajach odpadu. Jeśli trafisz do tego “właściwego” odbiorcy zwiększasz swoją szansę na otrzymanie zapłaty za swój odpad.
Wskazówka: rozmawiając z potencjalnym odbiorcą dokładnie określ jaki masz odpad (skład, pochodzenie), w jakiej ilości (kg lub tony) i jak go przechowujesz (kontener, pojemnik, luzem).
Wskazówka: szukaj firmy wyspecjalizowanej w Twoim rodzaju odpadów.
Utylizacja odpadów - jaki kod odpadu wybrać?
Odpowiednia klasyfikacja odpadu będzie ważna w przypadku kontroli Twojej firmy. Każdy przekazywany odpad musi mieć dobrany kod zgodny z EWC - europejską klasyfikacją odpadów.
Kod odpadu dobierany jest ze względu na:
- źródła powstawania odpadu
- postać i skład odpadu
Wskazówka: w wyborze odpowiedniego kodu powinien pomóc Ci twój odbiorca odpadów. Brak pomocy sygnalizuje niewielką wiedzę i niski poziom usług. W takim wypadku poszukaj kogoś lepszego - unikniesz problemów w przyszłości.
Po odbiorze odpadów przez odbiorcę, zgodnie z Ustawą o Odpadach, Twoja firma jako wytwórca odpadów ma obowiązek przygotować Kartę Przekazania Odpadu. Dobrą praktyką rynkową jest wystawianie tzw. KPO przez odbiorcę odpadu. Sprawdź z firmą, która Cię obsługuje jaką praktykę przyjęła w tym zakresie.
KPO jest istotnym dokumentem, ponieważ zwalnia Cię z odpowiedzialności za dalsze losy Twoich odpadów (w myśl nowej Ustawy o Odpadach nie dotyczy odpadów niebezpiecznych).
Wskazówka: upewnij się, że po odbiorze odpadów otrzymałeś podpisy Odbiorcy na KPO, że odbiorca posiada zezwolenie na transport i zbieranie odpadów, o tym właśnie kodzie.
Wyrzucanie odpadów z działalności gospodarczej do odpadów komunalnych, a przepisy dotyczące utylizacji odpadów
Częstą praktyką jest wyrzucanie odpadów powstających w działalności gospodarczej do odpadów komunalnych (tj. tych powstających z bytowania ludzi). Postępując w ten sposób ponosisz jednak ryzyko kary grzywny. Zauważamy coraz częstsze wizyty straży miejskiej u naszych Klientów (być może związane z "probudżetową" polityką instytucji państwowych). Straż często kontroluje pojemniki z odpadami komunalnymi i jeśli znajdzie w nich takie, które pochodzą z działalności gospodarczej (np. opakowanie tekturowe z logo Twojej firmy) może wymierzyć grzywnę.
Więcej na temat najnowszych przepisów dotyczących odbioru i utylizacji odpadów, pisaliśmy w poprzednim artykule, którego lekturę gorąco polecamy.
Wskazówka: nawet jeśli koszt utylizacji odpadów będzie podobny do tego, który poniósł byś wyrzucając je do śmieci komunalnych, zutylizuj je “zgodnie ze sztuką”. Oszczędzisz sobie stresu w trakcie kontroli, a także w wielu sytuacjach dasz ulgę środowisku (mniej odpadów trafi na wysypisko).
Ty również szukasz firmy, która odbierze Twoje odpady i uporządkuje kwestie dokumentacji środowiskowej? Skontaktuj się z nami - pomożemy, przeprowadzimy dla Ciebie audyt gospodarki odpadami i załatwimy Twoje formalności.
Zyskasz oszczędność czasu, wygodę, bezpieczeństwo prawne i do 48% oszczędności kosztów ponoszonych na gospodarkę odpadami !!