Autorem artykułu jest: ZEME Sp. z o.o.
Prowadzisz lub pracujesz w firmie, która wytwarza odpady. Na Twojej głowie jest nie tylko pozbyć się ich z placu, ale zrobić to zgodnie z literą prawa i spełnić wszystkie wymogi formalne. Zastanawiasz się jak uniknąć kar środowiskowych gdy przepisy te stają się coraz trudniejsze do zrozumienia?
Dlatego właśnie powstał niniejszy artykuł - by pomóc Ci zrozumieć jakie obowiązki na Tobie ciążą i poznać rząd wielkości kar finansowych.
Dodatkowo po serii pożarów składowisk odpadów, ustawodawca wyraźnie zaostrzył kary za ich niespełnienie. Warto się przed nimi zabezpieczyć, zanim do Twoich drzwi zapukają inspektorzy ochrony środowiska!
Przedstawione w artykule informacje wynikają wprost z ustawy o odpadach. Jeżeli chciałbyś zapoznać się z pełnym tekstem ustawy - znajdziesz go tutaj.
Poniżej wybrałem najistotniejsze z Twojego punktu widzenia zapisy i przełożyłem je na “ludzki” język:
1. Ewidencja odpadów
Jako Wytwórca odpadów masz obowiązek:
- Wystawiać Karty Przekazania Odpadu (tzw. KPO), na której wskazujesz siebie jako Wytwórcę, podmiot Transportujący oraz Zbierający odpady. Karta taka może być przygotowana po każdym odbiorze, ale praktyką rynkową są miesięczne, zbiorcze KPO. Wpisujesz wtedy wagę zbiorczą ze wszystkich odbiorów w danym miesiącu. Pamiętaj, że KPO wystawiane są odrębnie dla każdego kodu odpadów.Tutaj znajdziesz druk KPO.
Jeżeli generujesz do 100kg odpadów niebezpiecznych lub 5 ton odpadów przemysłowych (nie wliczając komunalnych) - Twoje obowiązki kończą się na przygotowaniu i gromadzeniu KPO.
- Przygotowywać roczne sprawozdanie dla Marszałka - dotyczy to podmiotów, które generują powyżej 100kg odpadów niebezpiecznych (rozpoznajesz je po tym, że kod odpadu jest z "gwiazdką" - np. 20 01 23*).
- Przygotować tzw. KEO - kartę ewidencji odpadu - w dokumencie tym wskazujesz w jakich ilościach powstał odpad i jak został przetworzony.
2. Każdy kto transportuje odpady powinien posiadać wpis do rejestru BDO w odpowiednim dziale.
- Jego brak oznacza, że nie możesz transportować odpadów.
- Wpis do rejestru wykonuje starosta.
Firmy które odbierają od Ciebie odpady zobowiązane są taki wpis posiadać. Ważne również, żeby nr wpisu do rejestru znalazł się w umowie o świadczeniu usług między Wami. Musi znaleźć się on na także na każdej fakturze (tak, za brak tego numeru ustawodawca również wymierza kary).
3. Minimalna kara za uchybienia w powyższych obowiązkach wzrosła x10 !
Przechodząc do części finansowej: Obecnie wynosi od 5000 zł do 1 000 000 zł w zależności od ilości i rodzaju odpadów oraz szkód, które dane uchybienie spowodowało.
Kary te, wymierza Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska. Dodatkowo kontrole ad hoc przeprowadza również straż miejska sprawdzając np. czy odpady przemysłowe nie są wrzucane do odpadów komunalnych.
Podsumowując, gorąco zachęcam, aby przyjrzeć się kwestii uporządkowania dokumentów środowiskowych w Twojej Firmie. Jeśli potrzebujesz w tym wsparcia lub masz dodatkowe pytania wynikające ze specyfiki funkcjonowania Twojego biznesu - zapraszamy do kontaktu. Od grudnia 2018 przeprowadziliśmy już 64 takie audyty dokumentów odpadowych i możemy zrobić to również dla Ciebie.