Raport z rynku makulatury. Stabilizacja cen makulatury w październiku 2021

stabilna_cena_makulatury_październik_2021.jpg

Autorem artykułu jest: ZEME Sp. z o.o.

Raport ma na celu przybliżenie realnej sytuacji rynkowej i odniesienie jej oraz porównanie do analiz cenowych wynikających z raportowanych index-ów. Poniższe opracowanie jest też fachowym, jednak subiektywnym spojrzeniem na rynek makulatury, uwzględniającym jego najważniejsze punkty.

Stabilizacja cen makulatury

Październik pokazał nam wreszcie stabilność na rynku. Pod koniec września prognozowane były nawet ze strony Niemiec spadki cen surowców makulaturowych, jednak po pozostawieniu cen bez zmian przez lokalne papiernie rynek niemiecki wycofał się z obniżek. Nadal natomiast pogrąża się branża transportowa - brak kierowców i drogie paliwo nie ułatwiły nam wszystkim życia w ostatnim czasie. 

Europejskie papiernie ze względu na pełne zatowarowanie magazynów zwolniły z zakupami surowca. Magazyny w Europie pełne surowca makulaturowego

Długo wyczekiwane ochłodzenie cenowe wreszcie do nas dotarło. Jak raportuje Fastmarkets RISI rosnąca zbiórka surowca do produkcji doprowadziła do pełnego zatowarowania magazynów papierni w Europie, które to zwolniły z zakupami. Na rynku europejskim pomimo ogólnie obserwowanej stabilności dało się jeszcze słyszeć o wysokich cenach makulatury. Były one oferowane przez małe papiernie lokalne a wynikały ze spóźnionej reakcji ze Wschodu Makulatura masowa 1.02 mieszana (papiery i tektury) i 1.04 karton były w pełni dostępne. Jedynym problemem był dość szybki spadek cen 1.11 gazety. Eksport w październiku nie był odczuwalny w związku z tym volumen lokalny pozostał na rynku, powodując wyrównany popyt z podażą.

Eksport makulatury delikatnie zwalnia

Indie przez przypadek zakazały importu surowca makulaturowego do UE. Wszyscy byli zaskoczeni kiedy w połowie miesiąca UE ogłosiła dostosowanie nowych przepisów rozporządzeniem UE 2021/1840 dla krajów spoza OECD, w którym zakazała eksportu makulatury do Indii. Pomimo iż Indie dość szybko zorientowały się w błędzie i zakomunikowały UE działania naprawcze w tym temacie, to jak się okazało wyjaśnienie sprawy zajmie do kilku tygodni. Sytuacja ta spowodowała niemałe zamieszanie na rynku makulatury. Pomyłka, jak się okazało, dotyczyła błędnie podanego kodu - zamiast kodu B3027 etykiet samoprzylepnych podano kod B3020 zwykłej makulatury. Teraz Indie będą musiały poczekać aż sytuacja całkowicie się wyjaśni i UE zdejmie blokadę. 

Konsumpcja makulatury w USA wykazuje wzrost +5% vs wrzesień, według AF&PA, a eksport prawie +3% vs wrzesień.

Sytuacja cenowa na rynku makulatury

W październiku makulatury brązowe (grupa 1 oraz grupa 4) wykazywały ceny na stabilnym poziomie. Grupy makulatur 3 i 2, np. 3.02 ścinka drukarska, akta biurowe 2.05/2.06, 3.10 multidruck nadal trzymają się na poziomie cenowym wyższym niż karton i ich cena jest wyższa niż była we wrześniu. CEK 3.12 zaczął przyspieszać i jego cena również pokonała już cenę 1.04 tektury falistej, a miejscami doszła w zakupie aż do 200 euro/tonę.

Gazeta 1.11 znajduje się w trendzie spadkowym, jednak wszystko wskazuje na fakt, iż od następnego miesiąca trend się szybko odwróci.

Makulatury białe (papier) 3.18, 3.16, 3.14, 3.13 również poszybowały dalej w górę i niektóre z nich odnotowały podwyżki nawet o kilkadziesiąt euro/tonę.

Analiza cen z index-ów

Index PIX pokazał we październiku w kartonie 1.04 w pierwszym tygodniu wartość 192,11€,  co oznaczało wzrost cen o 13,33 euro/tonie vs pierwszy tydzień września. Drugi tydzień prawie bez zmian vs pierwszy, co pokazuje stabilność ceny 192,46€.

Cały miesiąc zakończył się w ostatnim tygodniu października 2021 roku w kartonie 1.04 na poziomie 190,29€. 

Gazeta 1.11 w index PIX pokazała w pierwszym tygodniu października wartość 226,89€, a koniec października 2021 roku zakończył się wartością 225,53€, co daje nam spadek o 1,36€.

Średnia cena indeksowa 1.11 w październiku wynosiła 225,66€.

Stabilność a jednak dużo się dzieje

Duże firmy komunalne zakomunikowały chęć przejęcia Veolia Recycling Solutions Nordic z 65 placówkami w Szwecji oraz firmy Cespa, która zajmuje się gospodarką odpadami w Hiszpanii i Portugalii. Jak wynika z powyższych akwizycji żaden czas nie jest zły, aby pójść do przodu.

Oferta ZEME na odbiór odpadów przemysłowych

Konkurencyjność naszej oferty wynika z zaawansowanych technologicznie procesów zagospodarowania odpadów oraz kilkunastoletniego doświadczenia naszych Specjalistów.

Jesteśmy w stanie zapewnić wszelkie wsparcie w zakresie szeroko pojętej Ochrony Środowiska i kompleksowej gospodarki odpadami.

Chciałbyś porozmawiać nt. zagospodarowania odpadów w Twoim zakładzie? 

Zapraszamy do kontaktu - nasi specjaliści dobiorą dla Ciebie najlepsze rozwiązania.

Otrzymaj dostęp do ICM, czyli pierwszego polskiego indeksu cen makulatury! 

Zapraszamy również do wypróbowania narzędzia, które w szybki i łatwy sposób pozwoli Ci zweryfikować swoją obecną ofertę, da dostęp do aktualnych cen surowca i ułatwi negocjacje.