Prasokontener — co to jest? Sprawdzona metoda na zmniejszenie objętości odpadów suchych i mokrych

prasokontener-do-makulatury-z-wymiennym-pojemnikiem.png

Zwiększona produkcja odpadów jest ogromnym wyzwaniem dla gospodarek na całym świecie. Do najważniejszych zadań są w pierwszej kolejności zaliczane te związane z recyklingiem, ale tuż obok pojawiają się kolejne: logistyka i przechowywanie. Tym razem w naszym artykule skupimy się na kwestiach związanych z objętością pojemników, która może być zoptymalizowana na różne sposoby — oczywiście z myślą o tym, aby móc wygenerować pewne oszczędności w przedsiębiorstwie oraz poprawić poziom komfortu dla pracowników.

W tekście odpowiadamy na poniższe pytania:

Jak działa prasokontener?

  • Do czego można go użyć?
  • Przegląd korzyści — kiedy i gdzie takie rozwiązanie się opłaci?
  • Jakie są czynności obsługowe związane z prasokontenerami?
  • Czy takie rozwiązanie ma jakieś wady?
  • W jaki inny sposób można zapewnić niższą częstotliwość odbiorów, z jaką są odbierane odpady w firmie?
  • Gdzie się udać, aby uzyskać rzetelną i kompleksową ofertę dotyczącą prasokontenerów?

Jednak najpierw ciekawostka:

Pod koniec 2021 roku na warszawskim Ursynowie, jak donosi Gazeta Wyborcza, zamknięto osiedlową altankę śmietnikową. Powód? Mieszkańcy wyrzucali zbyt dużo śmieci. Co istotne, takie problemy nie są jednostkowe — coraz częściej w skali ogólnopolskiej nie radzimy sobie z nadmiarem odpadów. Dlatego inwestowanie w nowoczesne rozwiązania, takie jak inteligentne kosze na śmieci, zbiorniki podziemne i różnego rodzaju, odpowiednio zaadaptowane prasokontenery, może w niedalekiej przyszłości zapobiec takim absurdom. Również w przestrzeniach deweloperskich!

Czym są prasokontenery?

Odpowiedź jest bardzo prosta: to urządzenia łączące w sobie funkcje magazynujące (kontener) oraz mechaniczne (prasa). Odpady są w tym przypadku wrzucane do komory prasowania przez otwór wrzutowy, a następnie system hydrauliczny — bądź dowolny inny, pozwalający na zgniatanie — zagęszcza zebrany w komorze materiał.

W sposób niezwykle przejrzysty metoda ta jest uwidoczniona na krótkim wideo (oczywiście system załadunku i konstrukcja urządzenia to tylko jeden z przykładów wielu opcji aktualnie dostępnych na rynku).

Rodzaje urządzeń i ich zastosowanie

Pierwsze pytanie, jakie może się nasunąć, dotyczy tego, jaki wsad można zastosować do tego typu pojemników. W tym przypadku podział jest dualny, istnieją:

  • prasokontenery do odpadów suchych,
  • urządzenia, w których są zgniatane również odpady mokre.

Drugi wariant jest stosowany nieco rzadziej, jego największa przydatność jest widoczna w odniesieniu do branży spożywczej oraz w miejscach wytwarzających odpady komunalne: firmach cateringowych, hotelach, dużych restauracjach, kuchniach przemysłowych i miejscach oferujących usługi gastronomiczne. W takich przedsiębiorstwach istnieje potrzeba magazynowania odpadów o dużym stopniu wilgotności, które wymagają odrębnych rozwiązań w obszarze technologicznym. Warto zwrócić uwagę również na to, że takie maszyny i kontenery wymagają nieco częstszego czyszczenia i dodatkowej obsługi serwisowej, chociaż ogólna bezawaryjność pras jest na bardzo wysokim poziomie.

Prasokontener do makulatury i nie tylko

prasokontener-do-makulatury-monoblok-z-systemem-samozaladowczym

Dużo częściej można spotkać się z prasokontenerami do odpadów suchych, wdrażanych u klienta ze względu na konieczność zagęszczania materiałów takich jak:

  • karton i papier,
  • folie,
  • butelki PET,
  • wiele innych rodzajów suchych odpadów oraz surowców wtórnych.

Dostępne są różne kontenery o różnych pojemnościach, w typowym zakresie od 5 do 40 m³. Wspólnym mianownikiem, wedle którego system taki zaczyna się opłacać, jest przede wszystkim ilość generowanych odpadów. Im więcej, tym większa częstotliwość odbioru, a tym samym rosną koszty związane z transportem i przyjazdem śmieciarki. Zagęszczenie materiału pozwoli wygenerować spore oszczędności w obszarze logistyki. Jak duże? Odpowiedź w kolejnym akapicie.

Ciekawostka:

Prasokontenery to nie jedyna metoda zagęszczania materiału. Innym sposobem na odpowiednią obróbkę surowców jest ich belowanie. Można w ten sposób działać nie tylko z makulaturą, ale i butelkami PET lub foliami (oraz wieloma innymi materiałami). W innym naszym artykule można przeczytać jak działają belownice i jakie jest ich zastosowanie — zapraszamy do lektury!

Warto przyjrzeć się korzyściom z wdrożenia prasokontenera — są spore!

Dodatkowa komora prasowania obok kontenera daje mnóstwo możliwości. Duża siła zgniatania sprawia, że miejsce w pojemniku podlega maksymalnej optymalizacji, a co za tym idzie, materiału mieści się o wiele więcej, niż gdyby był on wrzucany „luzem”. Jak bardzo jest to odczuwalne? Dość powiedzieć, że w wielu przypadkach można osiągnąć nawet 5-krotność standardowego miejsca na przechowywane odpady!

Jak łatwo można zatem przeliczyć, jeden prasokontener w magazynie może zastąpić zwykle 4-5 zwykłych kontenerów o tej samej pojemności, konieczność odbioru maleje wprost proporcjonalnie — jego koszt również. Oczywiście trzeba doliczyć zużycie prądu (nie będzie to duża kwota, ze względu na brak pracy ciągłej) oraz wyższą kwotę, z którą wiąże się sprzedaż lub dzierżawa urządzeń. Mimo wszystko, dzięki optymalizacjom proponowanym przez ZEME, z powodzeniem z takiego rozwiązania skorzystają firmy operujące w obrębie wielu branż:

  • przede wszystkim zakłady przemysłowe, gdzie produkcja odpadów jest duża i bardzo duża,
  • miejsca związane z przetwórstwem papieru skorzystają na tym rozwiązaniu, ten surowiec jest niezwykle podatny na prasowanie,
  • również supermarkety, ze względu na cenną przestrzeń magazynową, będą dobrym miejscem na wdrożenie prasokontenera,
  • wszelkiego rodzaju hurtownie i placówki handlowe świetnie adaptują takie rozwiązania, a wśród osób zatrudnianych na magazynie, większość docenia komfort obsługi urządzenia i wyższej pojemności jaką charakteryzuje się kontener.

To oczywiście nie wszystkie opcje przedsiębiorstw, w których z powodzeniem stosuje się takie konstrukcje, jest ich o wiele więcej!

Wygodna obsługa to zdecydowany plus prasonkontenera

Wpływ na popularność takich maszyn ma kolejny czynnik: ich obsługa nie różni się znacząco od klasycznych kontenerów. Mowa oczywiście o wywozie odpadów; w tym celu wystarczy zwykła śmieciarka, z jednym tylko zastrzeżeniem — pojazd musi być przystosowany do przewozu odpowiedniego tonażu. Ten z kolei ze względu na system zagęszczania surowców jest o wiele większy, niż zwykle. Opróżnianie zatem nie różni się zbyt mocno w stosunku do klasycznych usług.

Dodatkowa infrastruktura pod prasokontener

Reszta infrastruktury, którą montuje się na miejscu, również nie jest zbyt bardzo skomplikowana. Można całość konstrukcji doposażyć o specjalną rynnę zsypową lub urządzenie wywrotowe, które będą wspierać proces dostarczania wsadu do komory prasowania — w zależności od potrzeb danego zakładu. W niektórych przypadkach stosuje się też specjalne rampy, lecz już na wstępie dostarczanie odpadów do urządzenia jest dość łatwe i może odbywać się w całości ręcznie lub z udziałem podnośników oraz wózków. Dostęp do komory jest na tyle dobry, że cały proces związany z zagęszczaniem nie powinien sprawiać większych trudności. Gromadzenie jest też w pełni bezpieczne — oczywiście przy zachowaniu wszystkich standardów BHP.

Warto też wspomnieć, że prasokontenery dzielą się jeszcze na dodatkowe dwa rodzaje, różnice dotyczą budowy i są to urządzenia:

  • monoblok,
  • z dodatkowym, wymiennym pojemnikiem.

Pierwszy typ jest stosowany nieco rzadziej, ze względu na pełną integrację kontenera i maszyny, co sprawdzi się tylko w przypadku niewielkich odległości związanych z rozładunkiem. Druga opcja jest zdecydowanie wygodniejsza i najbardziej polecana w większości zastosowań.

prasokontener-typu-monoblok

prasokontener-do-makulatury-z-wymiennym-pojemnikiem

Połączenie prasy i kontenera dla surowców wtórnych ma tylko dwie wady

Warto wspomnieć też o dwóch przeciwnościach, chociaż niekoniecznie muszą one przez wszystkich zostać uznane za problem. Pierwszą z nich jest konieczność zorganizowania przyłącza prądowego o odpowiednich parametrach. Ze względu na zastosowanie urządzenia o wysokim zapotrzebowaniu na moc, wymagane jest tzw. przyłącze siłowe (zasilanie 3-fazowe). Większość prasokontenerów jest podłączana za pomocą standardowego złącza CEE-5, czyli gniazdka siłowego 5-pin (z uziemieniem). Takie znajdują się teraz w większości hal, magazynów, zakładów produkcyjnych lub warsztatów. Najczęściej minimalnym zalecanym zabezpieczeniem nadprądowym jest 16 A lub 32 A, co również nie powinno stanowić problemu.

Prasokontener — wynajem, dzierżawa. Koszt zakupu można zoptymalizować dzięki ZEME

Oprócz pewnych ograniczeń w zakresie mobilności, dotyczących umiejscowienia maszyny w pobliżu przyłącza prądowego, drugim problemem jest… cena. Niestety zakup tego typu prasy wiąże się ze sporym wydatkiem kilkudziesięciu tysięcy złotych (kwota rośnie zależnie od pojemności). Jednak i temu można zaradzić; oferta ZEME pozwala na wygenerowanie sporych oszczędności i to w szerokim, kompleksowym zakresie. Link do bezpośredniego kontaktu podajemy na końcu artykułu, tymczasem warto zapoznać się z jeszcze jednym pomysłem na optymalizację w zakresie objętości, jaką zajmują odpady — szczegóły w poniższym akapicie.

Cel to zmniejszenie częstotliwości wywozów? Jest jeszcze jeden sposób

Niejednokrotnie możliwość wykonania przyłącza prądowego w pewnych warunkach jest niemożliwa, bądź sprawiłaby sporo kłopotów. W takim momencie zastosowanie prasokontenera trzeba zastąpić klasyczną opcją, reprezentowaną przez zwykłe kontenery. Dodatkową zaletą jest to, że taki pojemnik umożliwia również bezproblemowy wywóz gruzu i innych materiałów (np. o naprawdę sporych gabarytach), które prasie sprawiłyby problem.

wycena-kontener-do-makulatury-folii

Na czym polega sposób z ograniczeniem częstotliwości wywozów? Na wdrożeniu odpowiedniej wielkości zbiornika. Mowa tu o największych kontenerach KP-21 oraz KP-36, mogących pomieścić w obu przypadkach aż 15 ton odpadów, czyli dostosowanych do potrzeb najbardziej wymagających odbiorców surowca.

Pierwszy z nich dysponuje pojemnością 21 m³, a drugi — 36 m³. Jeśli tylko pozwala na to przestrzeń magazynowa, typ gromadzonego odpadu oraz infrastruktura drogowa w pobliżu budynku i np. dostęp do rampy, można tą dość rozsądną metodą rozprawić się z problemem logistycznym stosując takie właśnie kontenery. Co istotne, nie wszyscy dostawcy obsługują takie pojemności, jednak w ZEME to element standardowej oferty.

Zamów prasokontener i kontener!

Takie pojemniki można zamówić — i zapewnić firmie pełną logistykę w zakresie ich obsługi — dzięki szerokiej i idealnie dopasowanej ofercie ZEME. Profity? Oszczędność czasu, nowoczesne rozwiązania i przede wszystkim pewność dostarczenia oraz odbioru, a także kontaktu na najwyższym poziomie. Połączenie solidnego zaplecza, wysokiej jakości obsługi i świetnie rozwiniętej siatki transportowej to klucz do sukcesu przy współpracy w zakresie wywozu odpadów — najwyższych standardów można się spodziewać po odwiedzeniu i skorzystaniu z formularza na naszej stronie kontaktowej. Zapraszamy do kontaktu email z pracownikami ZEME!