DPR dla recyklerów: wszystkie wnioski i dokumenty w jednym miejscu + pełna automatyzacja

DPR recyklerzy.jpg


Obsługa wniosków o DPR (Dokument Potwierdzający Recykling) bywa dla recyklerów niezwykle frustrująca. Mają oni ustawowy obowiązek odpowiedzieć na wniosek w przeciągu 7 dni, a większość dokumentów – bywa ich nierzadko kilkaset – spływa w przeciągu tygodnia. Do tego zazwyczaj aż 30% z nich zawiera błędy, a tym samym wymaga korekty i ponownego rozpatrzenia. Dlaczego ten system jest tak uciążliwy i w jaki sposób można temu zaradzić? 


Błędy merytoryczne we wnioskach o DPR i krótki czas na reakcję


Wytwarzający i odbierający odpady często popełniają we wnioskach błędy – to fakt. Mogą one dotyczyć:


  • nieprawidłowo wyliczonych mas (np. masa jest wyliczana na podstawie potwierdzenia transportu, a nie potwierdzenia przejęcia, błędnie zsumowane masy),

  • nieprawidłowych numerów KPO.


Około 30% wniosków, które trafiają do recyklerów, zawiera tego typu problemy. Wychwytywanie takich potknięć wymaga długich godzin żmudnej pracy, w tym porównywania informacji na wnioskach z własnymi danymi (najczęściej plikami Excel). Dzieje się tak dlatego, że wnioskujący i recyklerzy nie pracują na jednej, wspólnej bazie, ale każdy korzysta z własnych, lokalnych rejestrów.


Jednocześnie ustawa nakłada obowiązek na recyklerów rozpatrzenia wniosku w jedynie 7 dni. Biorąc pod uwagę, jak czasochłonny jest proces weryfikowania wniosku, korekty, etc, jest to naprawdę obciążające i trudne do wykonania.  


Cyfryzacja wystawiania i obsługi wniosków o DPR


Cały ten proces mógłby być dużo prostszy dla wszystkich aktorów, gdyby go scyfryzować. Dokładnie to zrobiliśmy w platformie ZEME 360, wdrażając automatyczną obsługę wniosków DPR! Jak?


  • Wnioski są generowane automatycznie na podstawie danych z BDO. Dzięki temu wytwórcy i odbiorcy odpadów mogą je łatwiej wystawiać. Z perspektywy recyklera daje to tę wartość, że zmniejsza się do zera ryzyko błędów merytorycznych i jednocześnie skraca czas potrzebny na obsługę wniosku.

  • Wnioski są wysyłane cyfrowo za pomocą 3 kliknięć. W ten sposób komunikacja na linii wnioskujący-recykler jest sprawniejsza i szybsza. ZEME 360 staje się wówczas głównym kanałem komunikacyjnym: koniec z wnioskami, które spływają mejlem, pocztą papierową, komunikatorami. 

  • Dzięki wykorzystaniu BDO, ZEME 360 staje się centralnym źródłem informacji odpadowych: w panelu analitycznym dla wniosków o DPR, recykler widzi graficzne zestawienie wszystkich operacji, które były wykonywane w danym kwartale i wie od razu, jakich wniosków może się spodziewać. Może je też zestawić je z tymi, które realnie spłynęły. W ten sposób recykler widzi też, jakie wolne masy zostały mu do dyspozycji i na które może wystawić DPR dla wybranej przez siebie organizacji odzysku.


A co z tymi partnerami, którzy nie korzystają – lub z różnych powodów nie chcą korzystać – z ZEME 360? Ich wnioski papierowe również można sprawniej i w sposób cyfrowy obsługiwać za pomocą platformy.


Obsługa cyfrowych wniosków o DPR krok po kroku


Jak to wygląda w praktyce? 


  1. Zanim jeszcze zaczną napływać wnioski, w ramach przygotowań, określ, w ramach jakiego procesu przetwarzane są określone kody EWC oraz na podstawie jakiej decyzji. Robi się to raz - ustawienia zostają zapisane. 

  2. Kiedy do ZEME 360 spływa wniosek, otrzymasz powiadomienie. Otwórz wniosek, by sprawdzić, jakie karty zawiera, wpisz procent zanieczyszczeń dla każdego z EWC i potwierdź operację. Zajmie to 3 kliknięcia.


Na poniższej grafice znajduje się panel wniosków otrzymanych. Wystarczy kliknąć „Wystaw DPR”. 



To wszystko! Dokument jest wygenerowany (od razu w trzech egzemplarzach: A, B i C). Wystarczy go wydrukować, wsadzić do koperty i wysłać pocztą (prawo wciąż wymaga, by DPR wysyłać w wersji papierowej, PDF nie wystarczy).   


W zeszłym kwartale za pomocą platformy ZEME 360 z powodzeniem wystawiono i obsłużono 721 wniosków o DPR. 


Obsługa papierowych wniosków o DPR za pomocą ZEME 360


W ten sposób możesz obsłużyć tradycyjny wniosek:


  1. Przełącz się na widok odbiorców odpadów.

  2. Następnie w zakładce „Odebrane wnioski” znajdziesz tzw. Wnioski potencjalne, czyli wnioski, których – bazując na Twoich danych z BDO – możesz się spodziewać od firm, niekorzystających z platformy ZEME 360. 

  3. Otrzymany wniosek papierowy porównujemy z wnioskiem potencjalnym w platformie ZEME 360. Jeśli nie ma nieprawidłowości, klikamy przycisk „Otrzymany poza ZEME 360” i dokument trafia na listę naszych wniosków oczekujących. 


Dlaczego warto scyfryzować papierową wersję? Po pierwsze, możemy wówczas szybciej sprawdzić jej prawidłowość, po drugie, dzięki temu masz porządek w danych dotyczących Twoich wniosków i wiesz, na jakie masy otrzymałeś wnioski, co ułatwia ewentualne wnioskowanie o wolne masy.  


Korzystając z widoku „Wnioski potencjalne”, możesz też jednym kliknięciem zaprosić osoby, które nie pracują jeszcze w ZEME 360: dostają one praktycznie gotowy wniosek do złożenia, muszą tylko założyć darmowe konto w ZEME 360.


Wolne masy


Dokładnie 37 dni po końcu kwartału (w tym 30 dni na wystawienie wniosku + 7 dni na jego obsługę) wiesz już, na jakie masy wnioski o DPR zostały złożone, a na jakie nie.  Możesz więc na nieobjęte wnioskiem masy (tj. na różnicę między masą do dyspozycji, a masą wnioskowaną) złożyć wniosek w imieniu organizacji odzysku. Nie musisz tego liczyć – po 37 dniu od zakończenia kwartału w Twoim panelu otrzymanych wniosków pojawi się przycisk „Generuj wniosek na wolne masy”. Automatycznie! Wystarczy go tylko zatwierdzić i wysłać (cyfrowo, wersja papierowa  nie jest konieczna).


Automatyzacja DPR dla recyklerów to przełomowe rozwiązanie


Cyfryzacja i automatyzacja znacznie ułatwiają obsługę wniosków o DPR: zajmuje to mniej czasu, dane są uporządkowane i przejrzyste. Oczywiście, im więcej Twoich partnerów pracuje na wnioskach cyfrowych, tym lepiej!


Jeśli chcesz przetestować tę usługę, zarejestruj się za darmo do ZEME 360 i umów się na konsultację w sprawie obsługi wniosków o DPR. 


Chcesz zautomatyzować obsługę wniosków o DPR?

Porozmawiajmy! piotr.kosiński@zeme.com.pl