Jak postępować z odpadami organicznymi pochodzenia zwierzęcego i czym są odpady "kategorii III"?

uboczne produkty pochodzenia zwierzęcego

Autorem artykułu jest: Przemysław Kupis

W niniejszym artykule odpowiadamy i wyjaśniamy:

  • jakie przepisy prawne obowiązują wytwórcę odpadów kat.III i jak zgodnie z prawem pozbyć się odpadów organicznych pochodzenia zwierzęcego
  • jak klasyfikować odpady organiczne
  • na czym polega proces przetwórstwa odpadów kat.III

Czy wiesz, że Sanepid podczas kontroli działalności gastronomicznej może zapytać Cię o to, co robisz z odpadami III kategorii? Warto dodać, że odpady gastronomiczne i pokonsumpcyjne nie są odpadami komunalnymi. Więc co należy z nimi zrobić i kto zajmuje się utylizacją odpadów pochodzenia zwierzęcego? 


Regulacja prawna


Zgodnie z ustawą z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, odpady komunalne to odpady powstające w gospodarstwach domowych, które nie zawierają odpadów niebezpiecznych. 

W Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1069/2009 z dnia 21 października 2009 r. odpady niebezpieczne są nazywane odpadem III kategorii. Należą do nich m.in. przeterminowane produkty spożywcze, które mają w swoim składzie substancje pochodzenia zwierzęcego (np. mięso, wędliny, mleko, jogurty) lub żywność, która nie nadaje się do spożycia z powodu powstałych wad produkcyjnych lub problemów podczas pakowania. 

Odpady ulegające biodegradacji, ale bez zawartości białka zwierzęcego (odpady z przetwórstwa owocowo-warzywnego lub pochodzące z hurtowni owoców i warzyw) również kwalifikują się do materiału III kategorii. Zgodnie z prawem każdy zakład produkujący żywność, mleczarnia czy centrum logistyczne powinien rozpocząć współpracę z podmiotem uprawnionym do odbioru odpadów kat. III. ZEME specjalizuje się w odbiorze przeterminowanej żywności, transporcie i jej kompleksowym zagospodarowaniu.

Odpady pochodzenia zwierzęcego są przez nas odbierane w opakowaniach o pojemności 120 lub 240 l, w pojemnikach jednostkowych na paletach lub specjalistycznych kontenerach o parametrach dostosowanych do potrzeb Klientów.

Podobnie będzie w przypadku, gdy Twoja restauracja lub obiekt gastronomiczny zużywa duże ilości tłuszczu. Wtedy również należy skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która zajmuje się utylizacją olejów. Sanepid podczas kontroli Twojej działalności gastronomicznej będzie wymagał przedstawienia podpisanej umowy z firmą utylizacyjną lub Kart Przekazania Odpadu, które są każdorazowo wydawane przy odbiorze pojemników z tłuszczem posmażalniczym. 


Klasyfikacja materiału III kategorii 


Właściwa klasyfikacja odpadów organicznych pozwoli Ci uniknąć problemów podczas kontroli firmy. Każdy przekazywany odpad musi mieć odpowiednio dobrany kod, zgodny z Europejską Klasyfikacją Odpadów (EWC).  Kod odpadu w dużej mierze zależy od źródła powstawania odpadu, jego postaci i składu.

  • 02 06 01 – odpady z przemysłu piekarniczego
  • 02 05 01 – odpady z przemysłu mleczarskiego – jogurty, serki itp.
  • 16 03 80 – produkty spożywcze przeterminowane lub nieprzydatne do spożycia


Jak przebiega proces utylizacji żywności?


Odbierane przez uprawniony podmiot odpady pochodzenia zwierzęcego (UPPZ) na początku są rozpakowywane i poddawane procesowi pasteryzacji, który ma na celu zniszczenie i zahamowanie rozwoju drobnoustrojów znajdujących się w przeterminowanej żywności. Następnie odpady III kategorii trafiają do odpowiedniej instalacji przeznaczonej do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów.

W przypadku odpadów pochodzących z przetwórstwa owocowo-warzywnego, firma uprawniona do odbioru odpadów spożywczych, przekazuje je bezpośrednio do biogazowni. Jeśli odpady posiadają więcej celulozy, a więc słabiej się fermentują, wówczas trafiają do kompostowania. 

Podsumowując, odpady III kategorii należą do grupy specyficznych odpadów. Odprowadzanie ich leży w obowiązku każdego zakładu, sklepu lub punktu gastronomicznego. Firma ZEME oferuje zarówno odbiór przeterminowanej żywności,  jak również jej transport i kompleksowe zagospodarowanie na odpowiedniej instalacji. Każdy proces odbioru odpadów organicznych pochodzenia zwierzęcego odbywa się zgodnie z przepisami prawa i regulacjami sanitarno-epidemiologicznymi.  Wystawiamy potrzebne Państwu dokumenty oraz zapewniamy pełną kontrolę procesów.

Serdecznie zapraszamy do kontaktu!

Wypełnij formularz, otrzymaj ofertę na odbiór odpadów organicznych

#odbiórOdpadów #odbiórSpożywki #utylizacjaPrzeterminowanejŻywności #odbiórKat.III #utylizacjaOdpadów #klasyfikacjaOdpadów #UPPZodbiórOdpadówPrzepisy