ARTYKUŁ PREMIUM

Cena makulatury – RAPORT marzec 2022

problem_z_transportem.jpg

Autorem artykułu jest ZEME Sp. z o.o. 

Rok 2022 jak do tej pory nie rozpieszcza nas pod względem cen. W niemal każdej branży pierwszy kwartał był bardzo gorącym okresem, szczególnie po wybuchu wojny w Ukrainie. Europę dopiero co opuściła zimowa fala COVID-19, a już pojawił się nowy kryzys. Marzec jest pierwszym miesiącem, w którym można obserwować pełne spektrum obecnej sytuacji geopolitycznej, również pod kątem wpływu na rynek makulatury.

Czytając raport, zyskujesz pełne spojrzenie na zachowania rynku, wraz z analizą cenową poszczególnych indeksów. Ten artykuł ma przede wszystkim w sposób fachowy przybliżyć sytuację z marca 2022 i prognozy na kolejne miesiące, łącząc twarde dane z subiektywną oceną eksperta.

Dzięki tej lekturze możesz się dowiedzieć:

  • Jaki wpływ na ceny makulatury miała branża transportowa w marcu 2022?
  • Czy wojna w Ukrainie w pierwszym pełnym miesiącu znacząco wpłynęła na handel makulaturą?
  • Które czynniki najmocniej wpływały na przygotowanie odpadu w papierniach?
  • Jak wyglądała sytuacja na rynku eksportowym?
  • Co działo się w obrębie najpopularniejszych indeksów cen makulatury?

Zapraszamy do lektury!

Marzec nie zaskoczył. Niestabilność w transporcie makulatury ma się w najlepsze 

Marzec upłynął pod znakiem dalszych problemów transportowych, które w tym miesiącu niestety bardzo mocno zaznaczyły swój wpływ na sytuację wokół makulatury. Cenowo rynek był dość stabilny, do tego pod koniec miesiąca można było zauważyć delikatne zwiększenie popytu. Ze względu na rosyjską agresję na Ukrainę i blokady handlowe, makulatura, która dotychczas wędrowała w kierunku wschodnim, pozostała w Polsce. 

W marcu 2022 również import produktów papierowych i drzewnych z Rosji i Ukrainy nie trafił do polskich i zachodnich klientów. Pomimo tego, nadal jednak można było zauważyć wysoki popyt na towar zarówno w ujęciu lokalnym, jak i w eksporcie.

Europa twardo broni się przed licznymi problemami

Najważniejsza informacja z marca brzmi: europejskie papiernie zdecydowały się na utrzymanie cen z lutego, dając klientom delikatne 5-10 eur/t jako rekompensatę transportową. 

W efekcie większość papierni była w tym miesiącu bardzo dobrze zatowarowana. Polskie zakłady dość energicznie zaczęły zakupy na koniec kwartału – tak jak w ubiegłym miesiącu Mondi i Schumacher – ponownie startując szybko i z wysoką ceną. Te utrzymywały się w Polsce na poziomie 170-180 eur/t exw. Podobnie jak w lutym, coraz bardziej na tematy finansowe w papierniach zaczął wpływać wspomniany wcześniej transport, który stał się jeszcze droższy niż miesiąc wcześniej. Pamiętajmy o tym, iż samo przygotowanie odpadu przez recyklera również uległo znacznym wzrostom, ze względu na szybko rosnące ceny gazu i prądu.

Eksport zalicza tendencję wzrostową

Przeanalizujmy zatem rynek sprzedaży zagranicznej:

  • eksport w marcu w USA wrósł o 7,7% (miesiąc do miesiąca) i o 4,5% (kumulacyjnie, w porównaniu z 2021 rokiem) – tak wynika z danych, które podała AF&PA,
  • tektura falista zaliczyła wzrost o 8%, podczas gdy mieszana tylko o 6,6% (sprawdzając rok do roku), 
  • eksport makulatury kartonowej razem był o 12% wyższy niż w ubiegłym roku, 
  • problem ze sprzedażą zagraniczną makulatury z EU do Indii wreszcie się zakończył, zamykając klamrą sytuację z końca roku 2021.

Przewidywania: Pomimo rosnących cen kontenerów, w kolejnych miesiącach nadal powinniśmy spodziewać się wzrostów w obszarze eksportu makulatury.

Szczegółowa analiza cen w marcu 2022

W marcu 2022 makulatury brązowe (grupa 1 oraz grupa 4) notowane były z delikatnym wzrostem, mimo to zapotrzebowanie na nie cały czas utrzymywało się na wysokim poziomie. 

Grupy makulatur 3 i 2, w tym 3.02 ścinka drukarska, akta biurowe 2.05/2.06, 3.10 multidruck ponownie wzrosły o ok. 15-30 eur/t. Stało się tak ze względu na bardzo duże zapotrzebowanie odnotowane po stronie papierni produkujących papier toaletowy i produkty higieniczne. Główną przyczyną podwyżek, podobnie jak w lutym, były ceny paliwa, wojna na Ukrainie oraz strajki w UPM w Finlandii, które dostarczają do Polski celulozę. 

CEK 3.12 i 3.13 nadal trzymał cenę lutową, lecz za to w marcu wzrosły ceny białych akt 3.05 i osiągnęły poziom – w zależności od regionu – od 270 do 330 eur/t exw. Makulatura gazetowa 1.11 w marcu także ruszyła znacznie w górę. Makulatury białe, 3.18, 3.16, 3.14, zaliczyły istotny wzrost nawet od 20 do 40eur/t. Same dostępne ilości jednak wciąż były jeszcze stabilne.

Analiza cen według indeksów

Indeks PIX (karton 1.04) pokazał w pierwszym tygodniu marca wartość 189,59 euro, co oznaczało wzrost o ok 7 eur/t miesiąc do miesiąca. Pod koniec pierwszego kwartału indeks ten dla kartonu ustawił się na poziomie 197,85 euro. 

Gazeta 1.11 w indeksie PIX rozpoczęła notowania w marcu od wartości 216,85 euro, aby na koniec miesiąca zaliczyć spory wzrost, aż do 229,61 euro. Zainteresowanie gazetą znacznie wzrosło w stosunku do lutego. Najlepiej obrazuje to średnia cena indeksowa 1.11, która w marcu 2022 wynosiła 222,87 euro, a to prawie 9 eur/t więcej, niż w lutym.

Koniec zimy przyniósł szereg nowych niewiadomych

Marzec „poczęstował” nas wzrostami wynikającymi przede wszystkim z efektów polityki międzynarodowej dotyczącej wojny szalejącej na Ukrainie. Z tą sytuacją łączą się spore podwyżki w obrębie mediów (prąd, gaz) oraz przede wszystkim postępujące wzrosty cen w transporcie. Dalej nie mamy pewności co do tego, jak w dalszej części roku wyglądać będą z transporty z Polski na wschód Europy (i w druga stronę), w szczególności, czy zostaną one trwale zablokowane. Sytuacja rozwija się błyskawicznie i sądzę, że kwiecień aż do Świąt Wielkanocnych na pewno będzie obfitował w dalsze podwyżki. Co będzie potem? Zobaczymy!

Oferta ZEME

ZEME świadczy usługi odbioru, transportu i dostarczenia sprzętu i urządzeń do gromadzenia odpadów przemysłowych. 

Konkurencyjność naszej oferty wynika z zaawansowanych technologicznie procesów zagospodarowania odpadów oraz kilkunastoletniego doświadczenia naszych Specjalistów. Dzięki wsparciu dedykowanych systemów informatycznych zyskasz większą kontrolę nad gospodarką odpadów w Twojej firmie oraz aktualnymi stawkami za ceny makulatury - sprawdź ICM ZEME (pierwszy Indeks Cen Makulatury na rynek polski).

Jesteśmy w stanie zapewnić wszelkie wsparcie w zakresie szeroko pojętej Ochrony Środowiska i kompleksowej gospodarki odpadami.

Chciałbyś porozmawiać nt. zagospodarowania odpadów w Twoim zakładzie? 

Zapraszamy do kontaktu - nasi Specjaliści dobiorą dla Ciebie najlepsze rozwiązania.