Koniec z eksportem makulatury do Chin? Co dalej z europejskimi nadwyżkami makulatury?

eksport_makulatury_do_chin.jpg

Autorem artykułu jest: ZEME Sp. z o.o.

Przez lata nauczyliśmy się, że głównym odbiorcą europejskiej makulatury z recyklingu są Chiny. Już wkrótce przyjdzie nam jednak rozpocząć poszukiwania nowych rynków zbytu dla tego surowca.
Gigant pochodzący ze wschodu podjął bowiem decyzję, że z końcem 2020 roku zamknie swój rynek na dostawy z zewnątrz. Takie oświadczenie wywołało niemałe poruszenie, a także stało się jednym z głównych tematów dyskutowanych podczas eForum, które odbyło się 16 czerwca bieżącego roku.


Podczas jego trwania słusznie zauważono, że zwiększenie składowania lub co gorsza – spalania papieru (mamy tu na myśli niewłaściwą utylizację odpadu nienadającego się do recyklingu, papieru gorszej jakości) przyniesie za sobą niepożądane skutki i duże konsekwencje dla całego środowiska. W związku z tym, podjęto decyzję o stworzeniu alternatywnych kanałów odbioru nadwyżek makulatury produkowanych w Europie.

Jak będzie wyglądał eksport recyklingowanej makulatury w 2021 roku?

Uczestnicy eForum mieli na ten temat różne zdania. Z jednej strony pojawiły się pesymistyczne prognozy wskazujące, że jedynym rozwiązaniem będzie konieczność podnoszenia obecnych oraz wprowadzania nowych podatków (przeznaczonych na cele walki z nadmiarem surowca).

Inni, zwracali uwagę na szanse, jakie daje większy dostęp do surowca. A szczególnym zainteresowaniem cieszył się pomysł zastąpienia makulaturą przestrzeni, którą obecnie zajmują produkty z tworzyw sztucznych.

Recykling makulatury a COVID-19

Podczas trwających paneli dyskusyjnych poruszono także tematykę światowej pandemii oraz tego, w jaki sposób wpłynęła ona na kondycję całego sektora. 

Eksperci zauważyli, że pomimo znacznego ograniczenia produkcji (o kilkanaście milionów ton) - ceny makulatury spadały. Większość z nich określiła to jako zły prognostyk, mogący wpłynąć na kondycję finansową wielu europejskich przedsiębiorstw.

Zakończenie wydarzenia miało jednak bardzo pozytywny wydźwięk

Podczas e-spotkania opublikowano dane pokazujące, że ponad połowa produkowanego na świecie papieru oraz tektury zawiera w sobie surowce pochodzące z recyklingu.

Jego zwieńczeniem była natomiast prezentacja prognoz wykorzystania makulatury aż do 2030 roku, które jasno wskazują, że zapotrzebowanie na ten surowiec będzie rosło.

Jako ZEME trzymamy kciuki, aby tak właśnie było. W końcu efektywne wykorzystanie surowców wtórnych to nie tylko kwestia pieniędzy, ale przede wszystkim ochrony tego, co dla nas najważniejsze - naszej planety.