Dlaczego dostaję za odpad folii 50% mniej?

Odbiór folii.JPG

Autorem artykułu jest: ZEME Sp. z o.o. 

Być może zauważyłeś/aś w swoich rozliczeniach z odbiorcą odpadów, że folia bardzo straciła na wartości (>2x). Powodem tej zmiany jest embargo, które Chiny nałożyły na import "yang laji" (odpadów z importu).  * Porównaj cenę folii.

Embargo dotyczy 24 grup odpadów, (m.in. folii bezbarwnej i kolorowej) i związane jest z:

  1. większą dostępnością odpadów na rynku chińskim dzięki zwiększonej konsumpcji rosnącej klasy średniej w Chinach,
  2. dążeniem Chin do zaostrzenia norm i wymogów środowiskowych.

Efekt tego posunięcia to "zatkanie" rynku tworzyw w EU. Oznacza to dosłownie, że z odpadami, które stanowiły wartość wczoraj, dziś nie mamy co zrobić.

Co więcej, skalę zjawiska pokazuje fakt, że ponad 85% odpadów z tworzyw z państw EU, trafiało właśnie do Chin. Zmiany rynkowe zauważalne są u wielu firm zbierających odpady, które przestają odbierać folię lub zaczynają pobierać opłaty za odpad, za który jeszcze miesiąc temu płaciły.

Aby zbudować sobie pełen obraz sytuacji warto jeszcze zauważyć, że chińskie firmy mocno inwestowały w przedsiębiorstwa odpadowe w Europie (przykładem może być sprzedaż polskiego Novago za 123 m. EUR !).

Z powyższego wyłaniają się następujące wnioski i obserwacje:

  1. Krok po kroku Chińczycy przejmują kontrolę nad surowcami (regulując popyt, kupując przedsiębiorstwa odpadowe)
  2. Europa nie posiada infrastruktury do przetwarzania odpadów z części tworzyw, przez będą one utylizowane w spalarniach lub składowane na wysypiskach (brak bezpieczeństwa środowiskowego)
  3. Embargo traktowałbym długofalowo i spodziewałbym się kolejnych ruchów destabilizujących rynek surowców wtórnych
  4. Uderzenie w eksport surowców dotknie też innych gałęzi gospodarki. Należy spodziewać się podwyżki cen frachtów morskich, które do niedawna w drodze powrotnej zabierały do Chin odpady - dziś część z nich wróci pusta.

Lekcje, które możemy wynieść z powyższych zmian:

  1. Pojawia się bodzieć/szansa na budowę infrastruktury do przetwórstwa tworzyw w Europie. Stworzy ona miejsca pracy i poprawi bezpieczeństwo surowcowe. 
  2. Chińczycy działają bardzo metodycznie i długofalowo (być może dlatego zapłacili za Novago dużo więcej niż sugerowałyby standardowe metody wyceny przedsiębiorstw).
  3. Powinniśmy traktować bezpieczeństwo surowcowe bardziej serio. W przyszłości może się okazać, że Chiny będą regulowały ten obszar globalnie - nam zostaną jedynie usługi, które w gospodarce są wtórne względem produkcji.

Powyższa sytuacja zachwiała w posadach wiele firm odpadowych i wyeksponowała poważne zagrożenie dla gospodarek światowych.

Pytanie: co możesz zrobić Ty, wybierając firmę odpadową, aby nie wspierać powyższych mechanizmów?

Odpowiedź: Współpracować z lokalnymi firmami, które przetwarzają odpady, a nie pośredniczą w ich obrocie.

Problemem zwykle pozostaje dotarcie do takich firm - ale to temat na kolejny artykuł.