Na całym świecie każdego dnia powstaje mnóstwo odpadów. Gospodarowanie nimi to jedno z największych wyzwań współczesnego człowieka, przede wszystkim w kontekście ochrony całej planety i środowiska naturalnego. Negatywny wpływ działalności przemysłu da się jednak w wielu przypadkach opanować. Kluczem do sukcesu jest odpowiednia metoda ponownego wykorzystania surowca. Tym razem poruszamy podstawy bardzo ważnego tematu, jakim jest recykling tworzyw sztucznych.
Z tego krótkiego opracowania dowiesz się:
Czy można przeprowadzić skuteczny recykling tworzyw sztucznych?
Które materiały najlepiej się do tego nadają?
Czym jest paliwo alternatywne?
Gdzie warto się udać, aby pozbyć się odpadów na drodze recyklingu?
Lekturę warto również uzupełnić o cenną wiedzę, która będzie idealnym wstępem do zagadnień dotyczących recyklingu. Wiadomości te zostały zawarte w artykule opisującym rodzaje tworzyw sztucznych – zachęcamy do jego przeczytania!
Przetwarzanie odpadów z tworzyw sztucznych
Odpowiedź na najbardziej podstawowe pytanie: "czy tworzywa sztuczne można poddać recyklingowi?" jest zdecydowanie twierdząca. Oczywiście są pewne ograniczenia, specyficzne wymogi i zależności logistyczne, ale jeśli przedsiębiorstwo podczas produkcji tworzy odpady z tworzyw sztucznych, zdecydowanie powinno zainteresować się ścieżką recyklingu. Dotyczy to zarówno wykorzystywanych opakowań, jak i klasycznych odpadów, uzyskiwanych w charakterystycznych dla danego zakładu procesach produkcyjnych.
Które tworzywa warto oddać do recyklingu?
Każde tworzywo sztuczne ma nieco inną podatność na ponowne wykorzystanie. Niektóre bardzo łatwo przetworzyć do postaci granulatu, stosując tym samym recykling surowcowy, natomiast nieco rzadziej jest możliwy recykling materiałowy, polegający na ponownym wykorzystaniu tworzyw sztucznych. Warto zauważyć, że mamy dwa źródła: jedno pochodzi z odpadów komunalnych od wytwórców detalicznych, a drugie jest domeną "hurtową", czyli dużych przedsiębiorstw, fabryk i zakładów. To właśnie tam tkwi spory potencjał, ponieważ tacy producenci w pierwszej kolejności mogą wdrożyć skuteczne segregowanie odpadów zdatnych do ponownego przetworzenia, tym samym chroniąc środowisko. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym typom tworzyw, które "załapują się" na recykling surowcowy i energetyczny.
Polipropylen recykling
Tworzywa sztuczne, które są stosunkowo proste do przetworzenia, a przy okazji cały proces można określić ekologicznym (np. bez wytwarzania szkodliwych gazów w trakcie), są te oznaczone symbolem PP. Tutaj sprawa jest prosta – na specjalnych liniach przetwórczych tworzony jest regranulat PP, który później wykorzystuje się ponownie do produkcji. Można go śmiało tworzyć ze wszelkich niezanieczyszczonych odpadów z tworzyw sztucznych oznaczonych symbolem PP.
Polistyren recykling
Największym problemem polistyrenu spienionego (styropianu), używanego w wielu branżach zarówno do działań związanych z ociepleniem (budowlanka), jak i produkcji opakowań będących zabezpieczeniem na czas przewozu (np. agd i rtv) jest jego objętość. Ten lekki materiał należy do tworzyw sztucznych, które są odporne na recykling chemiczny (samodegradację) oraz nie są biodegradowalne. Zasadne zatem jest, aby tego tworzywa sztucznego próbować się pozbyć ze składowisk. Oczywiście można tego bez problemu dokonać.
Recykling tworzyw sztucznych polistyrenowych następuje w procesie zamiany na granulat. Materiały te mogą być potem ponownie wykorzystywane w produkcji w kolejnych przedsiębiorstwach, jak również są składową paliw RDF (o których piszemy więcej kilka akapitów poniżej), biorących udział np. w wytwarzaniu cennej energii cieplnej w miastach.
Polietylen recykling
W jednym z naszych artykułów opisaliśmy podstawowy podział na tworzywa sztuczne z przedrostkiem "poli-". Wiemy stąd, że zarówno opakowania, odpady i inne produkty LDPE (niskiej gęstości), jak i HDPE (wysokiej gęstości) doskonale nadają się do ponownego przetworzenia. Materiałów tego typu jest na rynku bardzo dużo, gdyż zyskały one sporą popularność. Co prawda jeszcze częściej można je znaleźć wśród odpadów komunalnych, ale również w dużych zakładach są one często składowane w oczekiwaniu na przewóz do zakładu recyklingującego.
Poliamid recykling
Jednym z tworzyw sztucznych, którego właściwości są obecnie bardzo mocno doceniane wśród odbiorców w wielu branżach, jest poliamid. Należy on do grupy materiałów odpornych na odkształcenia w wysokich temperaturach, wyróżnia się niskim współczynnikiem ścieralności i jest odporny na rozciąganie.
Dodatkowo można z powodzeniem zadbać o środowisko, poddając jego włókna recyklingowi w odpowiednio przygotowanych warunkach. W ofercie zakładów przetwórczych najczęściej pojawia się opcja recyklingu:
Poliamidu 6 (PA 6),
Poliamidu 66 (PA 66).
Tworzywa te są składową np. rajstop i skarpet oraz innych wyrobów z branży odzieżowej. Można je bez problemu ponownie przetworzyć w specjalistycznych zakładach.
Poliwęglan recykling
Największym wyzwaniem, jakie niesie ze sobą recykling tworzyw sztucznych poliwęglanowych, jest uwalnianie się BPA w trakcie całego procesu. Ten związek chemiczny jest bardzo szkodliwy dla środowiska. Na szczęście odpowiednie metody ochronne już zostały wdrożone przez naukowców, dzięki czemu można bez problemu ponownie przetwarzać:
płyty kompaktowe,
elementy smartfonów,
różnego rodzaju opakowania,
soczewki.
Otrzymany produkt wykorzystuje się na wiele sposobów, przede wszystkim do wytwarzania nowych produktów. Warto wspomnieć, że różne tworzywa sztuczne można z powodzeniem łączyć ze sobą, uzyskując produkt o określonych właściwościach.
Paliwo alternatywne RDF z tworzyw sztucznych
W roku 2022 jednym z najgorętszych tematów stało się pozyskiwanie energii. Do tej pory ufaliśmy złożom ropy naftowej, gazu ziemnego lub węgla kamiennego. Wraz z kryzysem związanym z sankcjami nałożonymi przez Parlament Europejski i poszczególne kraje na Rosję, nad Europą zawisło widmo kryzysu energetycznego.
Dlatego warto szukać rozwiązań alternatywnych – jednym z nich jest paliwo RDF. Można je uzyskać między innymi z tworzyw sztucznych spełniających określone wymagania. Jakich? Warto użyć polipropylenu, polietylenu, odpowiedni będzie również polistyren. Mieszanka tego typu będzie charakteryzowała się bardzo wysoką wartością opałową, od 14 do 19 MJ/kg.
Do tej pory paliwami RDF zainteresowane były przede wszystkim cementownie, jednak od pewnego czasu zainteresowany tego typu recyklingiem jest również jeden z najnowocześniejszych obiektów w Europie zajmujących się produkcją energii cieplnej, czyli elektrociepłownia EC Zabrze.
Zrób to razem z ZEME!
W dziedzinie recyklingu tworzyw sztucznych specjaliści skupieni wokół projektu ZEME przedstawiają wyjątkową jakość. Twoja droga, począwszy od wstępnej strategii, a skończywszy na zagadnieniach typowo logistycznych, może być łatwa i przyjemna. Doradztwo ekspertów, możliwość odnalezienia intratnych nisz i sposobów monetyzacji – takie działania pozostają w Twoim zasięgu, jeśli skorzystasz z profesjonalnego doradztwa. Skontaktuj się z działem obsługi ZEME już dziś!