Raport z rynku makulatury za listopad 2021. Problemy w transporcie.

transport_odpadów.jpg

Autorem artykułu jest: ZEME Sp. z o.o.

Raport z rynku makulatury ma na celu przybliżenie realnej sytuacji rynkowej i odniesienie jej oraz porównanie do analiz cenowych wynikających z raportowanych index-ów. Poniższe opracowanie jest też fachowym, jednak subiektywnym spojrzeniem na rynek makulatury, uwzględniającym jego najważniejsze punkty.

Listopad z lekkim chaosem na rynku makulatury

Listopad okazał się bardzo niespokojnym miesiącem pomimo stabilności w cenach makulatury. Całość zamieszania związana była z problemami transportowymi i nie chodziło tu tylko o ceny transportu, ale także o jego niedostępność. W związku z tą sytuacją ceny makulatury delikatnie zaczęły wzrastać pod koniec miesiąca, ponieważ towar nie docierał do klientów na czas. Tym samym mogliśmy zaobserwować lekkie podenerwowanie na rynku makulatury.

Papiernie w Europie zadowolone z dopływu makulatury

Z jednej strony jak można było się spodziewać zachodnie papiernie miały w pełni zatowarowane surowcem magazyny, a z drugiej zaś strony weryfikowały co tydzień każdego klienta pod kątem realizacji kontraktów. Sytuacja ta nie była wcale dziwna, ponieważ zakłady recyklingu papieru odczuwały już pewien problem z transportem i chciały otrzymać jak najwięcej towaru jeszcze przed grudniem. W Polsce ten problem był mniej zauważalny ze względu na fakt, iż lokalny transport nie sprawiał większych problemów, jeżeli tylko stawka była odpowiednia. Pod koniec miesiąca można było wyczuć już większy nacisk i nawet podnoszenie cen transportu. Jak zwykle lokalne papiernie Mondi, Stora Enso czy Schumacher były bezkonkurencyjne cenowo w stosunku do papierni niemieckich. 

Eksport makulatury nadal w zastoju

Przez październikowe problemy w Indiach z pomyłkową blokadą importu makulatury z UE, export do Indii również został wstrzymany. Jak się okazało, aby przywrócić możliwość wysyłki surowca ponownie do Indii musi minąć kilka tygodni, aby wszystkie sprawy i regulacje prawno-celne zostały ponownie aktywowane pomiędzy Indiami a UE. W związku z tym jakikolwiek ruch w tym roku jest mało prawdopodobny, a wręcz już niemożliwy.

Niska dostępność papieru gazetowego


Wielka Brytania jak większa część Europy boryka się z wysokimi cenami za papier gazetowy. Zostały ustalone nawet dopłaty surowcowe i energetyczne o różnej wartości, które weszły w życie już w listopadzie. Od nowego roku 2022 cena za surowiec znacznie wzrośnie i jak komunikują producenci, wstępnie kontrakty zostały już zawarte na nowy rok. Dodając do tego rosnące stawki transportowe związane z wynagrodzeniem kierowców oraz cenami paliwa, możemy spodziewać się znacznych wzrostów cen papieru i transportu, a co za tym idzie również innych produktów powiązanych z branżą.

Sytuacja cenowa makulatury

W listopadzie makulatury brązowe (grupa 1 oraz grupa 4) były na stabilnym poziomie cenowym. Grupy makulatur 3 i 2, np. 3.02 ścinka drukarska, akta biurowe 2.05/2.06 i 3.10 multidruck nadal trzymają swoją wysoką cenę. CEK 3.12 nadal w natarciu i to już znacznie wyżej niż 1.04 karton.

Makulatura gazetowa 1.11 była rozchwytywana w listopadzie i ciągle jest jej mało.

Ceny makulatur białych 3.18, 3.16, 3.14 i 3.13 również poszybowały lekko w górę, ilości jednak były stabilne.

Analiza cen z index-ów

Index PIX wskazał w listopadzie w pierwszym tygodniu wartość 190,28€ za tonę tektury falistej 1.04, co oznaczało -1,83€ vs pierwszy tydzień października. Drugi tydzień, co dziwne, zanotował jeszcze głębszą zniżkę -4,54€.

Cały miesiąc zakończył się w ostatnim tygodniu listopada 2021 w kartonie 1.04 z ceną na poziomie 185,66€.

Gazeta 1.11 w index PIX wskazała w pierwszym tygodniu listopada wartość 223,52€, a koniec miesiąca listopada 2021 zakończył się wartością 216,94€. Podobnie jak w przypadku kartonu, pomimo braku towaru na rynku, w Indexach cena gazety wykazuje spadek.

Tona makulatury gazetowej 1.11 w listopadzie wskazywała średnią cenę indeksową na poziomie 220,18€. 

Ciężki koniec roku 2021

Jak zwykle dużo się dzieje pod koniec roku. Obserwujemy przy tym znaczące różnice w cenach makulatury pomiędzy wschodem a zachodem Europy, a dodając do tego drogi transport mamy tylko trudności, które komplikują bardzo życie papierniom i recyklerom. Grudzień będzie trudnym miesiącem zapewne ze względu na realizację kontraktów, ale również na przygotowanie magazynów na styczeń. W nowym roku od samego początku będziemy musieli liczyć się z licznymi podwyżkami cen.

Oferta ZEME

ZEME świadczy usługi odbioru, transportu i dostarczenia sprzętu i urządzeń do gromadzenia odpadów przemysłowych.

Konkurencyjność naszej oferty wynika z zaawansowanych technologicznie procesów zagospodarowania odpadów oraz kilkunastoletniego doświadczenia naszych Specjalistów. Dzięki wsparciu dedykowanych systemów informatycznych zyskasz większą kontrolę nad gospodarką odpadów w Twojej firmie oraz aktualnymi stawkami za ceny makulatury - sprawdź ICM ZEME (pierwszy Indeks Cen Makulatury na rynek polski).

Jesteśmy w stanie zapewnić wszelkie wsparcie w zakresie szeroko pojętej Ochrony Środowiska i kompleksowej gospodarki odpadami.

Chciałbyś porozmawiać nt. zagospodarowania odpadów w Twoim zakładzie?

Zapraszamy do kontaktu - nasi Specjaliści dobiorą dla Ciebie najlepsze rozwiązania.