Raport z rynku makulatury. Komentarz ekspercki za Kwiecień 2021

wzrost_cen_makulatury_index_pix.jpg

Raport z rynku makulatury. Komentarz ekspercki ZA KWIECIEŃ 2021. 

Autorem artykułu jest: ZEME Sp.z o.o.

Branża gospodarki odpadami, a rynek makulatury zwłaszcza, można powiedzieć, że “żyje własnym życiem”, stale dynamicznie i mało przewidywalnie. Nadzwyczajna sytuacja lockdown’owa tym bardziej potęguje zamieszanie i mocno wpływa na kształtowanie się cen surowca makulaturowego.
Co można było zaobserwować w kwietniu i czego możemy spodziewać się 
w maju 2021? 
Jakie zmiany planowane są już na lato tego roku?
Zapraszamy do kwietniowej analizy sytuacji związanej z kształtowaniem się cen różnych rodzajów makulatury.

Kwiecień “w makulaturze” bez większych zmian

Kwiecień zaczął się bardzo leniwie z jednej strony ze względu na kilka dni wolnych - świątecznych, z drugiej strony ze względu na przedłużenie lokalnego lockdownu. 
W związku z tym, popyt na papier gotowy był nadal wysoki, i co się z tym wiąże, duże zainteresowanie zakupem surowca również.

Czyżby nadchodził przełom w kształtowaniu się cen makulatury?

W kwietniu nie było długiego oczekiwania na ceny makulatury. Lokalne papiernie dość szybko je opublikowały i potwierdziły. Więcej nawet, podniosły je w celu jak najszybszego zaopatrzenia się w materiał do produkcji. Można zatem wnioskować, że papiernie najwyraźniej cały czas mają niedosyt surowca do bieżącej produkcji 
i chcą jak najszybciej uzupełniać magazyny.
Inaczej było jednak w kwietniu u naszych zachodnich sąsiadów. Niemieckie papiernie bardzo długo wstrzymywały się z podaniem cen makulatury. Zostały one podane dopiero w połowie miesiąca. Było to spowodowane długimi negocjacjami, które miały spowodować zatrzymanie cen kwietniowych vs marcowe by nie podwyższać już więcej cen surowca. 
Po ponad rocznych podwyżkach cenowych było to przełomowe wydarzenie jednak nie do końca udane ze względu na sytuację w Polsce, która pokazała niestety dalsze wzrosty. Ostatecznie zakończyło się wprawdzie niewielką, ale jednak podwyżką. 
Niemniej sytuacja jest bardzo zastanawiająca, ponieważ tego rodzaju “zagrywki” można traktować jako próbę ustabilizowania cen. Czekamy zatem na maj.

Eksport makulatury w tendencji spadkowej

Sytuacja dotycząca eksportu surowca makulaturowego jest wręcz tragiczna, a związana
z brakiem kontenerów i miejsca na statkach. Za tym z kolei tym idą wysokie ceny transportu i znaczne ograniczenie eksportu na Daleki Wschód. 
Chiny koncentrują się teraz na brązowej pulpie z recyklingu (RBP), co potwierdza fakt, że  w minionym roku importowały aż 2 mln ton. Widzimy zatem, że same Chiny pomimo wielkich możliwości produkcyjnych nie są w stanie bazować jedynie na swoim lokalnym materiale i zmuszone są do zakupu surowca z zewnątrz. Dlatego też, planowanych jest obecnie wiele inwestycji w Europie oraz Ameryce Południowej, mających na celu produkcję pulpy. Niektóre z nich są już w realizacji.

Szczegóły cenowe w grupach produktowych

Kwiecień pozostał z wysokimi cenami we wszystkich grupach makulatur. 
Nadal karton 1.04 dyktuje warunki cenowe innym grupom. 
Dla przykładu, makulatura z grupy 3 i 2 tj. 3.02 ścinka drukarska, 3.12 CEK oraz 2.05 - nadal poniżej ceny kartonu!
Ta kuriozalna sytuacja powoduje duże zamieszanie w mieszance papierowej 1.02, która ze względu na ceny potrafi zawierać w sobie wszystkie inne produkty, które są od niej tańsze.
Grupa 4 makulatury z tektury falistej, 4.01, 4.02, 4.03, nadal z wysoką ceną podobnie jak karton 1.04. 
Makulatura gazetowa również pnie się w górę, ceny gazety 1.11 podobnie jak karton 1.04 osiągają niewiarygodne poziomy. 
Makulatury białe, 3.18, 3.16, 3.13, utrzymują stabilny poziom cenowy jednak w perspektywie drożejącej celulozy może to być “cisza przed burzą”. 

Planowane letnie zmiany na rynku makulatury?

Dość głośno mówi się już o zmianach, które mają nastąpić latem tego roku. Póki co nie można jednak niczego prognozować ponieważ rynek jest bardzo dynamiczny i obwarowany wieloma nieprzewidywalnymi czynnikami. Mimo wszystko widać jednak coraz częstsze próby obniżania cen. Następują one szczególnie ze względu na fakt, że ceny surowca i ceny gotowego papieru za bardzo się do siebie zbliżyły co niesie za sobą oczywiste skutki finansowe.