Cena makulatury w Polsce - o wpływie Dalekiego Wschodu, i nie tylko

makulatura zbelowana

Autorem artykułu jest: Kacper Adamowicz

Makulatura to jeden z najczęściej odzyskiwanych i przetwarzanych rodzajów odpadów, a papier i tektura są materiałami generowane są przez przedsiębiorstwa w największych ilościach. Kto by pomyślał zatem, że cena makulatury w Polsce, tak bardzo może być skorelowana z tym, co dzieje się na arenie międzynarodowej?

W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy, ciężko było otrzymać ofertę nawet na darmowy odbiór makulatury - tak niska była wartość tego surowca. Nawet skupy makulatury przestały w pewnym momencie przyjmować ten surowiec. Oto krótka analiza cen makulatury, ustalanych przez jej Odbiorców. Czy zdajemy sobie sprawę, że odpowiadają oni na to, co z papierem i tekturą dzieje się na przykład w Chinach?

Trochę historii – nie tak odległej. Czyli jak zmieniała się cena makulatury.

Dzisiejsza sytuacja w skupach makulatury przypomina tę z 2008 roku. Ceny makulatury, które na początku roku utrzymywały się na poziomie 70-90 euro/Mg pod koniec roku zanurkowały niemalże do zera. Początek 2009 roku przyniósł z kolei odbicie i ceny ustabilizowały się na poziomie 300-350 zł/Mg. Uruchomienie dużej linii produkcyjnej w Stora Ostrołęka w 2013 roku sprawiło, że ceny jeszcze poszybowały w górę – ta bowiem rozpoczęła zatowarowanie już w 2012 roku pod tę nową linię. Nowy odbiorca makulatury wygenerował dodatkowy popyt, który wpłynął na wzrost cen makulatury, gdyż surowca zaczęło na rynku brakować.

Analogia do aktualnej sytuacji - cena na skupach makulatury

Na początku 2020 roku – podobnie jak pod koniec 2008 roku - sprzedaż makulatury była zupełnie nieopłacalna. Skupy makulatury płaciły 4-10 groszy za 1 kg papieru, a nawet przyjmowały ten surowiec zupełnie za darmo bądź... w ogóle, gdyż ich magazyny były pełne makulatury. W ciągu zaledwie czterech tygodni sytuacja zmieniła się jednak diametralnie – ceny makulatury poszybowały do góry, sięgając 500 zł netto/Mg. Znając sytuację sprzed kilku lat nie będzie niespodzianką powód, dla którego sytuacja zmieniła się tak znacząco. W Niemczech otworzyły się dwie nowe papiernie, które zaczęły bardzo potrzebować surowca. Poszerzone grono odbiorców makulatury znów wpłynęło na jej cenę – ale nie tylko była to sprawka nowych papierni.

Co z tymi Chinami? - Odbiorcy makulatury i ich wpływ na kształtowanie się ceny makulatury

Na to, co się dzieje w skupach makulatury w Polsce, ma także wpływ sytuacja międzynarodowa. Faktem, który przyczynił się dodatkowo to wzrostu cen tego surowca, jest wojna celna Chin i Stanów Zjednoczonych. To właśnie USA były dotychczas największych eksporterem makulatury do Państwa Środka. Ograniczona wymiana handlowa między tymi dwoma krajami przy dużym popycie na makulaturę z Chin sprawiają, że pojawia się okazja do zwiększenia eksportu z Polski do tego kraju. Chińczycy to zatem bardzo lukratywni odbiorcy makulatury dla polskich skupów tego surowca.

Ponadto zauważalnym jest to, że eksport makulatury do Azji się zwiększa. Tamtejsi odbiorcy makulatury mają mniejsze wymagania co do jakości surowca, a także mniejszą możliwość kontroli tej jakości. Dlatego też, do Chin trafiał głównie surowiec gorszego sortu. W poszukiwaniu dobrej jakości makulatury niemieckie papiernie skierowały swoje kroki do Polski, co również wpłynęło na wzrost cen.

Z kolei kwestie eksportu makulatury do Azji idą również w parze z zamrożeniem funkcjonowania niektórych branż w Europie. Głównie w Niemczech, Włoszech czy Francji. Mniejsze znaczenie mają nowe linie do produkcji makulatury - grupy Hamburger czy Progroup AG. Makulatury brakuje wszędzie - od Litwy po Holandię, a cena, jaką dzisiaj płacą papiernie przebiła nawet tę z 2012 roku.

Jaką cenę zaproponujemy za Twoją makulaturę?

ZEME oferuje odbiór makulatury, zapewniając nie tylko bardzo dobre ceny za nią (zależne m.in od jakości makulatury), ale również niezbędny sprzęt belujący czy prasujący oraz rozwiązania dopasowane do potrzeb operacyjnych Klientów. Firma oferuje transporty cało-tirowe na terenie całej Polski po bardzo atrakcyjnej stawce. Wystarczy, że makulatura będzie zbelowana, a belka związana drutem, paskiem lub sznurkiem. ZEME oferuje także rozwiązania kontenerowe – za taką makulaturę także można uzyskać we współpracy z ZEME bardzo dobrą cenę!