Rynek makulatury - raport za marzec 2021

cena_makulatury_index_PIX_marzec.jpg

Marzec bez większych zmian w cenie makulatury

Marzec zaczął się dość intensywnie i był kontynuacją lutego ze względu na wzrost cen.
Po krótkim i chaotycznym lutym, marzec wydawał się być bardziej zorganizowanym miesiącem, jednak było tak tylko w pierwszym tygodniu. Oczywiście winny jest marcowy lockdown i jego skutki, które przede wszystkim związane są z brakiem surowca do produkcji, jak i produktu gotowego.
Zapotrzebowanie na opakowania, jednak nadal rośnie i pierwsze podwyżki na papier gotowy przewidziane są już od 1 kwietnia.

Rynek makulatury niczym „turecki bazar” ?

Lokalne papiernie działają szybko i już w pierwszych dniach nowego miesiąca kontraktują ilości w wyższych cenach bez sprawdzania dogłębnie czy tego potrzeba czy też nie. Przede wszystkim najważniejsze jest zapewnienie bieżącej produkcji i rezerwacja towaru wysoką ceną. 
Można by powiedzieć, że rynek makulatury stał się takim „tureckim bazarem”, którym rządzi cena z danej chwili i bieżące zapotrzebowanie. Tego typu biznes cechuje się niestety dużą rozpiętością w cenie bez głębszych przemyśleń, co powoduje chaos i niepewność wśród sprzedających. Wszystko to tylko na pozór nieprzemyślane jest jednak jedną wielką strategią pozyskania jak największych ilości surowca w jak najkrótszym czasie, jeszcze przed konkurencją.

W pewnym sensie strategia ta daje pożądany efekt: zachodnie papiernie nie nadążają za tempem wzrostu i publikują cenę raz na miesiąc bez możliwości aktualizacji. Co za tym idzie, kiedy taka cena wchodzi na rynek zwykle jest już nieaktualna, ponieważ ma za sobą przynajmniej jedną aktualizację, oczywiście powiązaną ze wzrostem ceny pierwotnej.

Przypływ towaru z Wielkiej Brytanii nadal wydaje się być problematyczny ze względu na Brexit jednak patrząc na fakt ciągłego wzrostu cen, nie wydaje się być problemem uciążliwe cło, które powoduje jedynie opóźnienia w odbiorze towaru przez klienta. Cena rośnie stabilnie, więc jeżeli nawet papiernia kupuje towar w lutym, a odbiera go w marcu to de facto odbiera go taniej ponieważ cena już jest wyższa.

Chiny zmieniają strategię - zakup pulpy papierowej

Kierunek dalekowschodni praktycznie wygasł, a Chiny próbują radzić sobie same. Jak już wszyscy wiemy Chiny przewidują znaczny wzrost zakupów pulpy papierowej w 2021r.
Zakupy maja być lokalne, ale również uzupełniane z zewnątrz. Ilości potrzebne do produkcji, Chiny będą musiały tak czy inaczej importować. Z drugiej strony liczne inwestycje Chin w Północnej Ameryce i Europie mają im zagwarantować bieżący towar do produkcji. W ten szybki sposób Chiny poradziły sobie z brakiem odpadu papierowego - zamieniając go na półprodukt, którym jest pulpa.
Dodatkowo Chiny uruchomiły liczne biznesy powiązane poza granicami swojego kraju. Może jest to aż nazbyt wybiegające w przyszłość, jednak powinno się to nadmienić, iż istnieje duże prawdopodobieństwo, że Chiny w krótkim czasie będą chciały konkurować z europejskimi papierniami w papierze gotowym.

Tendencje cenowe w poszczególnych grupach makulatury

Marzec pozostał z wysokimi cenami we wszystkich grupach makulatur. 
Przede wszystkim związane jest to z ceną kartonu 1.04, który nadal przebija następne niewiarygodne już poziomy cen. Co za tym idzie makulatura z grupy 3 i 2 np.: 3.02 ścinka drukarska, 3.12 CEK oraz 2.05 biurowe akta była tańsza (!) niż karton 1.04 co jest ewenementem w skali ostatnich 10-15 lat w branży. Nawet kryzys z roku 2008 nie przyniósł w swoim dalszym następstwie takich anomalii cenowych jak obecnie rok 2021.

Aby wyrównać sobie ceny prawie wszyscy recyklerzy nie sortują tego typu makulatury i dodają ją do mieszanki papierowej 1.02 co powoduje automatycznie wzrost ceny ostatecznej o ok. 10-20 euro/tonę.
W taki sposób niszczy się nawyk sortowania, który był skrupulatnie wymuszany aby produkt gotowy był bez zanieczyszczeń w poszczególnych grupach. Ta tendencja rodzi pewne niebezpieczeństwo na przyszłość, ponieważ kiedy już ceny spadną, a mamy nadzieję, że tak też się wreszcie stanie w tym roku, to wieloletnia wypracowana nauka sortowania zostanie zmarnowana i ponownie na linii papiernia – recykler – źródło, trzeba będzie wprowadzać i nadzorować stare nawyki.

Analizując dalej, Grupa 4 makulatury z tektury falistej 4.01, 4.02, 4.03 nadal z wysoką ceną tak jak karton 1.04.

Marzec przyniósł również podwyżkę w makulaturze gazetowej. Cena gazety 1.11 wystrzeliła w górę podobnie jak karton 1.04. Obecnie nawet najdroższe sorty makulatury białej 3.18 (papier biały bezdrzewny niepowlekany), 3.16 (papier bezdrzewny biały powlekany) - również notują lekkie wzrosty pomimo oporu papierni produkujących z tego typu towaru swój produkt. 

Analiza cen makulatury w INDEX PIX

Marzec 2021r przyniósł solidne wzrosty,  Index PIX pokazał w kartonie 1.04 w pierwszym tygodniu wartość 133,82€ co oznacza +16,06€ vs pierwszy tydzień lutego 2021r, a cały miesiąc zakończył się w ostatnim tygodniu marca 2021r na poziomie 171,22€. Stanowi to już różnicę ok. 40€ do końca lutego 2021r a aż 68,71€ vs koniec stycznia 2021r. co świadczy już o wielkości problemu. Cena średnia z marca to 154,69€.

Gazeta 1.11 również ze wzrostem w index PIX, koniec marca 2021r zakończył się wartością 186,05€ co stanowi +43,80€ vs ostatni tydzień lutego 2021r. Jeżeli chodzi o różnicę marca do stycznia w cenie średniej to jest to 59,84€

Czy kwiecień przyniesie stabilizację cen makulatury?

Każdy czeka już na uspokojenie rynku nawet sprzedający, którzy maja już dość walki z cenami i codziennego negocjowania cen dla swojej makulatury. Zaszło to już za daleko jednak perspektywa nie wygląda pozytywnie biorąc pod uwagę wszystkie czynniki gospodarcze i finansowe.
Towaru nadal jest mało, a zapotrzebowanie na produkcję - duże.
Spowolnienie nastąpi, ale nie spodziewajmy się go w najbliższych miesiącach.