Rynek cen makulatury w Polsce i Europie - raport z dn.10.12.2020

cena-makulatury-w-polsce-listopad-2020.jpeg

Autorem artykułu jest: ZEME Sp.z o.o.

Raport z rynku makulatury 11.2020

Niniejszy raport ma na celu przybliżenie realnej sytuacji rynkowej i odniesienie jej oraz porównanie - do analiz cenowych wynikających z raportowanych index-ów. Poniższe opracowanie jest też fachowym jednak subiektywnym spojrzeniem na rynek uwzględniając jego najważniejsze punkty.

Artykułem tym rozpoczynamy jednocześnie comiesięczny cykl raportów z rynku makulatury w Polsce w odniesieniu do rynku Europejskiego i światowego. Kolejna analiza rynku makulatury już 10.stycznia 2021. Podsumujemy w niej cały rok 2020.

Rosnąca cena makulatury w listopadzie 2020

W listopadzie sytuacja, z dostępnością makulatury na rynku w kraju, pozostaje bez zmian. Nadal możemy obserwować spadek dostępności towaru, który spowodowany jest ograniczeniem produkcji w przemyśle oraz zaprzestaniem aktywności handlowej wielu przedsiębiorstw związanej z pandemią wywołanej wirusem COVID 19, w szczególności dotyczy to branży reklamowo-eventowej oraz HORECA.

Skąd wynika rosnące na koniec roku zapotrzebowanie papierni na makulaturę?

Największe papiernie w kraju takie jak: Mondi, Stora Enso czy Schumacher chcąc realizować jeszcze do końca roku 2020 każde zamówienie, próbują kupować makulaturę na zapas, zapewniając sobie przy tym zdolność produkcyjną. Powoduje to zdecydowany wzrost cen na rynku i wzmożoną konkurencję, która objawia się brakiem stabilności w dostępności towaru. 

Jak radzą sobie z tym niestabilnym rynkiem papiernie?

Papiernie w Polsce nadal walczą o materiał z papierniami zarówno ze wschodu, tutaj Ukraina i Litwa, jak i z zachodu, tutaj Niemcy i Austria.  Cena w Polsce jest korzystniejsza porównując ją np.: do cen niemieckich za makulaturę, ten trend utrzymuje się już od czerwca 2020. Sytuacja ta spowodowana jest faktem, iż Niemcy mają więcej swojego tańszego materiału oraz dokupują również tańszą makulaturę z południa Europy oraz Anglii.

Niemieckie papiernie, a w szczególności ich 2 nowe maszyny PM Spremberg Hamburger oraz PM Sandersdorf- Brehna Progroup, nie pracują jeszcze pełną mocą, a ich stany magazynowe są zapełnione pod bieżącą produkcję.

Jakie są trendy cenowe w makulaturze na grudzień?

W listopadzie można było zaobserwować również wzmożony popyt na zakupy makulatury białej z gatunków 3.02 ścinka drukarska, 3.05 białe akta oraz 2.05/2.06 dokumenty biurowe zniszczone. Makulatury te trafiają przede wszystkim do papierni produkujących papier toaletowy, ręczniki papierowe oraz chusteczki jak i również na wypełnianie lub bielenie kartonów. Obserwujemy natomiast duży w spadek w zakupach makulatury 3.12 CEK, który spowodowany jest dużym stanem magazynowym tego materiału w papierni Mayr Melnhof w Austrii. Na zaistniałą sytuację ma wpływ ograniczenia działalności branży gastronomicznej wymuszonej przez COVID 19, miedzy innymi Mc Donalds, która była jednym z głównych zamawiających opakowania spożywcze w Mayr Melnhof.

Makulatury 1.11 gazety oraz 1.02 mieszanka czy też 1.04 karton pozostają w trendzie wzrostowym.

Cena makulatury w Polsce vs reszta Europy - dane

Sytuacja w Europie jest również dynamiczna i notuje przyrosty przede wszystkim widzimy to w kartonie od października gdzie zakończył się w ostatnim tygodniu na poziomie 80,48€ a we wrześniu w pierwszym tygodniu wynosił 53,48€. Obecny miesiąc listopad pokazał na koniec przyrost 5,11€ vs październik 2020. Gazeta 1.11 również notuje w index PIX wzrost miesiąc do miesiąca na poziomie +2,9€, koniec listopada zakończył się wartością 118,30€.

Wnioski

Podsumowując, sytuacja na rynku makulatury w grudniu, nie powinna ulec zmianie, trend wzrostowy na pewno się utrzyma, mając na uwadze dodatkowo okres świąteczny i krótszy okres handlu w grudniu. Pamiętajmy również o fakcie, iż od 1 stycznia 2020 Chiny nie będą wydawały już nowych licencji na makulaturę z Europy co powinno spowodować większą dostępność towaru lokalnie. Niemniej jednak ten towar musi być również skonsumowany lokalnie. 

Otrzymaj pełen dostęp do eksperckich analiz rynkowych! Teraz w bardzo atrakcyjnej cenie!