Raport z rynku makulatury za luty 2021

wzrost_cen_makulatury_luty_index_PIX.jpg

Luty dynamiczny jak nigdy

Bieżący miesiąc można by opisać krótko - stabilny wzrost cen. Obecna sytuacja była jednak do przewidzenia, ale jej dynamika wzrostu już nie.
Luty był krótkim miesiącem jednak bardzo aktywnym - od samego początku aż do końca, rozgrywała się walka o surowiec. Nadal zbieramy plony lockdown-u i skutków obostrzeń Covid-owych co skutkuje zarówno brakiem surowca do produkcji jak i produktu gotowego.

Zapotrzebowanie na opakowania rośnie w sposób nieprzewidywalny do tego stopnia, że papiernie nie są w stanie sprostać zamówieniom. Trudności stanowi jednak dla nich zakup bardzo drogiego surowca co na pewno wpłynie wkrótce na już zapowiadane podwyżki papieru gotowego.
Na domiar złego surowca nadal nie przybywa ze względu na przestoje lub ograniczenia w działalności wielu gałęzi przemysłu spowodowane pandemią.

Chaos na rynku - ceny makulatury ujawniane niespotykanie szybko

Największe papiernie zmuszone są do szybkiego działania - jeszcze nigdy dotąd, ceny na surowiec nie były tak szybko przekazywane do klientów!
"Kto pierwszy, ten lepszy", można by powiedzieć, jednak obecnie to stwierdzenie nie sprawdza się. Obecnie zawsze znajdzie się Odbiorca makulatury, który złoży lepszą ofertę by tylko otrzymać towar.
Ceny przekazywane są praktycznie raz w tygodniu i tyle trwa ich ważność. Klienci nie chcą kontraktować większych ilości, ponieważ nie mają pewności, czy cena z danego tygodnia będzie dobra na następny tydzień.
Indexy, na których bazują większe kontrakty nie potrafią już nadążyć za tym trendem i wskazują co prawda wzrosty, jednak już nie te aktualne.

Podobnie dzieje się u naszych zachodnich i południowych sąsiadów, którzy jednak wolniej i z niechęcią uczestniczą w tej gonitwie. Papiernie niemieckie nadal nie chcą handlować raz na tydzień, tak jak to się dzieje obecnie w Polsce i próbują stabilizacji negocjując ceny miesięczne. 

Przypływ towaru z Wielkiej Brytanii nadal stwarza problemy celne jednak przy rosnącym rynku nie stanowi to problemu, iż towar wchodzi do obrotu kilka tygodniu później. 

Eksport makulatury powoli zanika

Kierunek dalekowschodni bardzo osłabł, jednak Chiny próbują radzić sobie same. Wprowadzają więc coraz to nowsze regulacje dotyczące produkcji z papieru, a także podkręcają wskaźniki recyklingu, które szacuje się według lokalnych danych na 49% na koniec 2019 r. Niektórzy wymieniają nawet 85%, twierdząc że jest on bardziej wiarygodny, szczególnie w większych miastach. Jak twierdzą analitycy pomimo widocznego zatrzymania popytu w 2020 r., w 2021 r. przewiduje się jego wzrost, który bazować ma oczywiście na lokalnym produkcie, a także na zakupach importowanej pulpy papierowej pochodzącej z recyklingu.

Niektórzy dostrzegają jednak problem w ilościach lokalnych i twierdzą, że Chiny będą musiały postawić na import pulpy, która ma odegrać znaczącą role w najbliższych latach tak jak i nowe inwestycje Chin w Północnej Ameryce i Europie.  Podsumowując nie możemy zatem liczyć na przyszłe aktywności zakupowe Chin w Europie, ale na ich wzmożoną produkcję z nowych zaplanowanych inwestycji - tak.

Bałagan cenowy spowodowany nadmiernym popytem

Luty przyniósł wzrost cen w całym spektrum sortów makulatury i o ile styczeń postawił na makulatury brązowe tak luty spowodował zwyżki również w pozostałych grupach makulatury.
W pewnym stopniu związane jest to z ceną kartonu 1.04, która osiągnęła już poziom grupy 3, a co za tym idzie doprowadziła do anomalii rynkowych, które były nieprzewidywalne.

W ten sposób doszło do sytuacji, w której ze względu na cenę kartonu 1.04 niektóre sorty makulatury z grupy 3 i 2 np.; 3.02 ścinka drukarska, 3.12 CEK oraz 2.05 biurowe akta, były w lutym tańsze niż karton 1.04, a co za tym idzie nie było nacisku ani też chęci na ich wydzielanie z głównego strumienia i oddzielne sortowanie.
Odwrotnie: były one dodawane do kartonu 1.04 i mieszanki kartonowej 1.02 aby nadrobić brakujące ilości w kontraktach. 

Również grupa 4 makulatury z tektury falistej 4.01, 4.02, 4.03 wykazywała znaczące podwyżki idąc krok w krok za kartonem 1.04. Luty pokazał także wysoką cenę gazety 1.11, która podobnie jak karton 1.04 notuje ostatnio niesamowite wzrosty cen ze względu na jej brak na rynku.

Tylko najdroższe sorty makulatury białej 3.18 papier biały bezdrzewny niepowlekany, 3.16 papier bezdrzewny biały powlekany, pozostały przy swoich cenach tak jak w styczniu.

Analiza cen makulatury z index-ów 

Rynek w lutym 2021r kontynuował wzrosty z początku roku, Index PIX pokazał w kartonie 1.04 w pierwszym tygodniu wartość 117,76€ co oznacza +15,09€ vs pierwszy tydzień stycznia 2021r a cały miesiąc zakończył się w ostatnim tygodniu lutego 2021r. na poziomie 132,69€. Stanowi to już różnicę ponad 100€ do podobnego okresu w roku 2020, gdzie luty zakończył się wtedy wartością 31,28€.

Gazeta 1.11 również ze wzrostem w index PIX - koniec lutego 2021r. zakończył się wartością 142,25€ co stanowi +16,37€ vs ostatni tydzień stycznia 2021r. Podobny okres w lutym 2020r. zakończył się wartością 85,50€.

Czy obecny rynek makulatury to worek bez dna?

Analizując tą trudną sytuację nie jest się w stanie przewidzieć dokładnie dalszych ruchów na rynku.
Jedynie patrząc na obecny trend, w którym surowca jest mało, a popyt na produkt gotowy jest duży, można stwierdzić, że ceny będą nadal rosły.

Wniosek ten niestety nie jest doskonały ponieważ obarczony dodatkowo błędem, którego nie da się przewidzieć - mianowicie odzewem gospodarczym oraz pandemią.

Nasuwają się pytania:

  • Czy rynek to wytrzyma?
  • Kto za to na końcu zapłaci?
  • Do kiedy papiernie będą mogły produkować z tak drogiego surowca?
  • Kiedy papiernie podwyższą ceny na produkt gotowy?

Jest jeszcze wiele innych pytań bez odpowiedzi, a może papiernie zatrzymają się na tzw. "przerwę serwisową”, ograniczając dostawy, próbując zatrzymać ten rozpędzony pociąg i zawrócić go na stare tory. Nie będzie to możliwe od razu, ale może w ciągu 2-3 następnych miesięcy, kto wie?

Już za miesiąc, zapraszamy do lektury kolejnego komentarza eksperckiego nt. dynamicznej i niezwykle ciekawej sytuacji na rynku makulatury: polskim, europejskim i światowym.