Historie pracowników

Agnieszka Kowalik

AGNIESZKA KOWALIK

Specjalista ds. Operacji i Relacji z Odbiorcami
Wspólna praca to sukces
1. Jak zaczęła się Twoja przygoda w ZEME?

Jestem w ZEME od początku istnienia Firmy. Moją uwagę przyciągnęło szczególnie to, że jej Szefem jest prawdziwy pasjonat odpadów

2. Jakie doświadczenie w branży odpadowej miałaś przed przyjściem do firmy ZEME?

Właściwie, w gospodarce odpadów wcale nie miałam doświadczenia. Dotychczas wykonywałam pracę w zupełnie innej branży. Do ZEME aplikowałam na stanowisko asystentki prezesa, ale ZEME narzuca szybkie tempo rozwoju i nabywania nowych umiejętności i w obecnej chwili jestem na stanowisku specjalistki ds. obsługi klienta.

3. Co zdecydowało, że aplikowałaś właśnie od tej firmy?

Szczęście. Ogłoszenie zobaczyłam na jednym z portali społecznościowych. Szukałam czegoś nowego, czegoś w czym mogłabym się realizować. Wysłałam CV, zaproszono mnie na rozmowę. Bardzo dobre wrażenie zrobił na mnie Szef firmy. Człowiek z pasją, wiedzący o czym mówi, pewny tego co chce zrobić. Bardzo też spodobał mi się profil firmy.

4. Jaki jest największy, Twoim zdaniem, sukces ZEME?

Pomijając to, że firma rozwija się w zawrotnym tempie to myślę, że największy sukces to ludzie, którzy tam pracują. Są pełni pasji, zaangażowania, głodni wiedzy, a na ich czele przywódca, który nie krytykuje, ale uczy, podpowiada, zadaje trafne pytania, pozwala się rozwijać i motywuje do tego, ma głowę pełną pomysłów i dąży do ich zrealizowania.

Ważne jest też to, że pracując w ZEME, chociaż w małym procencie, przyczyniam się do dbałości o środowisko. Dbamy o to, żeby każdy odpad był zagospodarowany lepiej.

5. Jakie cechy powinien posiadać kandydat, który chciałby pracować w ZEME?

Motywacja do rozwoju swojej osoby i chęci do pracy. Ważna jest również umiejętność pracy w zespole. Nasz zespół jest młody, otwarty na nowe pomysły i mamy duże poczucie humoru. Innowacyjność – to cecha mile widziana w firmie. Na plus działa to, że pracownik spostrzega zmiany jakie zachodzą w firmie i aktywnie uczestniczy w jej rozwoju.

6. I na koniec czy dodałabyś coś od siebie?

Pozwolisz, że podsumuję naszą rozmowę słowami Konfucjusza: "Wybierz pracę, którą kochasz, a nie będziesz musiał pracować nawet przez jeden dzień w swoim życiu".

Bardzo się cieszę, że jestem częścią ZEME.

Urszula Głuch

URSZULA GŁUCH

Specjalista ds. PR i Marketingu

Pracę w ZEME polecił mi, znajomy, kiedy zaczęłam się rozglądać za nowymi wyzwaniami. Czułam silną potrzebę ruszenia w nowym kierunku, nauki nastawionej na konkretny cel.

Byłam po skończonych studiach inżynierskich – Ogrodnictwo i roku pracy w tej branży. Następnie ukończyłam kurs konstrukcji wykrojów i szycia miarowego i przez kolejne 3 lata pracowalam w branży krawieckiej, która była realizacją pasji. W tym czasie odszyłam i sprzedałam własną kolekcję ubrań z tkanin naturalnych, pisałam artykuły materiałoznawcze.

Stricte z branżą odpadów nie miałam wcześniej styczności, ale tematyka rekultywacji terenów powysypiskowych była mi bardzo dobrze znana z czasów studiów i rodzinnych skłonności ogrodniczych. Dbanie o środowisko mam wpisane w genotyp, dlatego od początku urzekł mnie motyw dopatrzenia się biznesu w „śmieciach”, lepszego zagospodarowania odpadów i rozwiązywania problemów, które w tym sektorze gospodarki się pojawiają. Zawsze byłam zwolenniczką działań prośrodowiskowych i takich, których sens można klarownie przedstawić, zdefiniować, obliczyć etc.

Pracy w ZEME jest bardzo dużo. Błędów też popełnia się sporo, ale feedback jest zawsze konstruktywny, a wnioski bardzo pouczające (studia nie uczyły tak dużo jak praca w ZEME!).

Czas tu pędzi jak szalony, ale to jest specyfika każdej szybko, i „z głową”, rozwijającej się firmy.

Niewątpliwie to, co wyróżnia nasz zespół, to ogromne poczucie humoru i pasja do tego co robimy (w słuchawce usłyszysz m.in. słoneczny uśmiech).

Widzę, że moje działania są przemyślane i ulokowane w konkretnej perspektywie.

Wiele pomysłów testujemy w ZEME w trybie "wrzucania na warsztat natychmiast", sprawdzamy w praktyce. Dużo jest więc wyciągania wniosków, „brainstromingu” i pracy zespołowej. Wzajemny szacunek i wsparcie, przekładają się na bardzo dobrą atmosferę – tutaj po prostu chce się pracować!

P.S Na moje wyczucie atmosfera w ZEME sprzyja osiągnięciu bardzo dużych rzeczy.

W ZEME zajmuję się przede wszystkim:

  1. Wsparciem sprzedaży, któremu często towarzyszy „spadanie z nieba” nowym Klientom (to ich słowa) w odpowiedzi na ich problemy w gospodarce odpadami.
  2. Wszelkiego rodzaju materiałami marketingowymi, administracją strony www etc.
  3. Kontrolą jakości obsługi naszych Klientów i szeroko rozumianym PR.

Jestem dumna z tego, że praca, którą wykonuję przynosi policzalne korzyści polskim przedsiębiorcom jak i środowisku. Widzę też, że Firma zrobiła duży krok w rozwoju od momentu mojego dołączenia do zespołu. To dostarcza jeszcze więcej motywacji do stałego rozwoju, nauki by nadążyć za tempem, które w dużej mierze dyktuje zapotrzebowanie rynku.

Analizując mój przypadek widać, że nawet jeśli wcześniej nie miało się doświadczenia w branży odpadowej, przy odpowiedniej dawce zaangażowania, złapania odpadowego bakcyla – można dołączyć do zespołu i z powodzeniem spełniać się zawodowo. Sekret tkwi w tym żeby ci zależało. Dobre nastawienie, chęć do nauki i zdobywania wiedzy, zaangażowanie i systematyczność – sprawdzają się.

Łatwość adaptacji w nowych środowiskach – sprzyja dodatkowo, bo świat praktycznego gospodarowania odpadami ma swoje cechy specyficzne (jednocześnie trzeba przyznać, że często dostarczają one ogromnej dawki śmiechu.

Empatia również bardzo się przydaje, umiejętność łączenia faktów. Prosty język, wyobraźnia i "wyczucie stylu" Klienta.

Konieczne jest bycie na bieżąco ze zmieniającą się sytuacją na rynku – zatem zalecana jest czujność i niezaspokojona ciekawość, zainteresowanie tematem odpadów, nowymi rozwiązaniami technicznymi, śledzenie zmian w przepisach czy pomysłowość w szukaniu sposobu na zagospodarowanie trudniejszych odpadów.

To miejsce dla ludzi otwartych, odważnych, którym chce się pracować, głodnych wiedzy i nowych umiejętności, gotowych przełamywać znajome schematy. O wysokiej motywacji, energii do działania, umiejętności „wczucia się” w odpadowy świat naszych Klientów.

Na koniec dodam, że, każdemu Nowemu, polecamy zapoznanie się z dokumentalnym materiałem video na youtube pt. "Złomiarze".

Poza tym wskazane jest pałanie przyjaźnią do programów CRM typu PPD, do excela (osobiście pałam), generalne zorientowanie na szukanie rozwiązań i odpowiedzi – marudzeniu zdecydowanie mówimy "NIE!"

Fundusze Europejskie
Projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, Poddziałania 3.1.1 Inwestycje w innowacyjne start-upy - Starter