Cena Makulatury – RAPORT Luty 2022

image003.png

Autorem artykułu jest: ZEME Sp. z o.o.

Raport z rynku makulatury ma na celu przybliżenie realnej sytuacji rynkowej i odniesienie jej oraz porównanie do analiz cenowych wynikających z raportowanych index-ów. Poniższe opracowanie jest też fachowym, jednak subiektywnym spojrzeniem na rynek makulatury, uwzględniającym jego najważniejsze punkty. Sprawdź, jak kształtowała się cena makulatury w lutym 2022 oraz jaka jest prognoza na kolejny miesiąc.

Luty stabilny, ale gorący

W lutym rynek makulatury był stabilny, jednak ostatnie wydarzenia związane z wojną w Ukrainie z końca miesiąca znacząco wpłynęły na decyzje w papierniach, co do dalszych produkcji. Decyzje te zapewne będą miały dalsze negatywne skutki w następnych miesiącach. Dodatkowo sytuacja związana z wojną wpłynęła również na bardzo duże podwyżki cen paliw, co przełożyło się także na ceny makulatury i trudną dostępność już i tak osłabionej floty transportowej w Europie. Podwyżki energii i gazu również wystraszyły wszystkich i każdy zaczął kalkulować swoje koszty produkcji, a wręcz niektóre papiernie wstrzymały maszyny, aby dokładnie przeliczyć koszty lub korzystać z nocnych taryf przy produkcji, wstrzymując produkcję w dzień.

Europa zdruzgotana kosztami produkcji

Europejskie papiernie zdecydowały się na utrzymanie cen za makulaturę na luty. Zapotrzebowanie nadal się jednak zwiększa, a surowca w pierwszych 2 tygodniach miesiąca było znacznie mniej niż w styczniu 2022. Koniec miesiąca przyniósł niespodziewane załamanie rynku przez wojnę w Ukrainie. Niektóre z papierni, przede wszystkim te, które produkują z celulozy zatrzymały maszyny na koniec miesiąca, aby dokładnie przeliczyć koszty produkcji ze względu na wystąpienie wielu zmian w cenach. W związku z tym materiał do produkcji tissue wskazał trend zwyżkowy, który przeniesie się na pewno na marzec. Ogólnie mówiąc surowiec do produkcji papieru toaletowego, ręczników papierowych czy też chusteczek higienicznych prezentuje ostatnio wzrosty nawet ok 20-30eur/t vs styczeń 2022. Brązowe makulatury również z tendencją wzrostową na marzec.

Stabilizacja eksportu makulatury w lutym

Eksport surowców w lutym z lekkim wrostek. Ceny kartonu w USA były stabilnie, a export poszedł lekko w górę jak raportuje PPI Pulp. Kilka papierni w USA zaplanowało już w lutym postoje na marzec. Nasz lokalny eksport również poszybował w górę w lutym o ok. 5-7eur/t ze względu na południową Azję i Turcję, ceny te jednak jak raportuje Fastmarkets mają ulec obniżeniu na marzec. Ze względu na wojnę w Ukrainie wiele papierni zatrzymało tam produkcję, towar ani nie jest produkowany do sprzedaży ani tez nie jest kupowany materiał do produkcji. Dodatkowym utrudnieniem są również sankcje nałożone na Rosję i Białoruś, co skutkuje również faktem, iż współpraca z tymi krajami się zatrzymała, materiał pozostanie zatem lokalnie do dyspozycji. 

Sytuacja cenowa na rynku makulatury

W lutym 2022 makulatury brązowe (grupa 1 oraz grupa 4) były na stabilnym poziomie, jednak zapotrzebowanie na nie było dużo większe. Grupy makulatur 3 i 2 np.; 3.02 ścinka drukarska, akta biurowe 2.05/2.06, 3.10 multidruck wzrosły od 5-15eur/t ze względu na bardzo duże zapotrzebowanie papierni produkujących papier toaletowy i produkty higieniczne. Dodatkowo przyczynił się do tego ceny paliwa i wojna w Ukrainie.  CEK 3.12 wyparł już cenę kartonu 1.04 i miejscami przebija już nawet 210 eur/t exw.

Makulatura gazetowa 1.11 w lutym 2022 stabilnie.

Makulatury białe 3.18, 3.16, 3.14, 3.13 znaczny wzrost nawet do 40 eur/t, ilości jednak były stabilne.

Analiza cen z index-ów

Index PIX pokazał w lutym w kartonie 1.04 w pierwszym tygodniu wartość 182,69€, co oznaczało niemalże tą samą wartość co w pierwszym tygodniu stycznia 2022.

Cały miesiąc zakończył się w ostatnim tygodniu lutego 2022 w kartonie 1.04 na poziomie 189,17€. 

Gazeta 1.11 w index PIX pokazała w pierwszym tygodniu lutego 2022 wartość 211,29€, a koniec miesiąca lutego 2022 zakończył się wartością 216,87€. Zainteresowanie gazetą spadło jednak w stosunku do stycznia pomimo delikatnie wyższej ceny.

Średnia cena indeksowa 1.11 w styczniu 2022 wynosiła 213,88€.

Luty miesiącem przełomu

Luty okazał się miesiącem stabilnym, jednak jego zakończenie przyniosło wiele niespodzianek, które zapewne dopiero wpłyną na rynek makulatury w następnych miesiącach. 

Oferta ZEME

ZEME w oparciu o zaawansowane technologie świadczy usługi odbioru, transportu i zagospodarowania odpadów. 

Dobór odpowiedniego sprzętu i urządzeń przez naszych doświadczonych Specjalistów pozwoli na zminimalizowanie kosztów gospodarki odpadami w Twojej firmie. 

ZEME oferuje także wsparcie dedykowanych systemów informatycznych ułatwiających kontrolę i zarządzanie obiegiem odpadów. Indeks cen makulatury (ICM) ZEME pozwala na weryfikację aktualnych stawek rynkowych. 

Chciałbyś porozmawiać nt. zagospodarowania odpadów w Twojej firmie? 

Zapraszamy do kontaktu - nasi Specjaliści dobiorą dla Ciebie najlepsze rozwiązania.