Recykling odpadów przemysłowych - korzyści ekonomiczne

recyklingodpadow.jpg

Autorem artykułu jest: ZEME Sp. z o.o. 

Jako firma zapewniająca odbiór i recykling odpadów przemysłowych przedstawiamy w niniejszym artykule policzalne korzyści środowiskowe i ekonomiczne wynikające z wdrażania obiegu zamkniętego surowców.

Ile zaoszczędzimy wykorzystując w produkcji surowce pochodzące z recyklingu? 

Posegregowane odpady stają się wartościowym surowcem wtórnym, które możemy ponownie wykorzystać i dać im drugie życie w takiej samej lub innej postaci. Dzięki recyklingowi (o którym pisaliśmy również w tym artykule) oszczędzamy energię, zmniejszamy zanieczyszczenie wód i powietrza, i co najważniejsze, ograniczmy ilość odpadów wywożonych na wysypiska śmieci.

Coraz wyższe opłaty za wytwarzane odpady i dlaczego opłaca się recykling odpadów przemysłowych

Od kilku miesięcy temat podwyżek opłat za wytwarzane odpady jest na topie w mediach środowiskowych. Jak wspominaliśmy w poprzednim artykule, głównymi przyczynami rosnących cen za odbiór tworzyw sztucznych, szkła czy makulatury są m.in. wyższe koszty pracy lub brak rynku zbytu dla odpadów wysegregowanych, za które przy ilości poniżej 1500 kg trzeba dopłacać, zamiast na nich zarabiać. Problem z zagospodarowaniem metali kolorowych czy opakowań bezzwrotnych nasilił się jeszcze bardziej po zamknięciu rynku chińskiego. Duże koszty przyniosło branży odpadowej również wprowadzenie przepisów kontrolnych, które miały związek z zeszłoroczną falą pożarów na składowiskach  i w miejscach składowania odpadów. 

Co jest głównym źródłem problemu?

Głównym źródłem rosnących kosztów gospodarki odpadami jest jednak brak rozwoju systemu przetwarzania odpadów pod względem technologicznym. Taki problem nie tylko obejmuje Polskę, ale i inne kraje Europy Zachodniej – w przeciwnym razie czołowym rynkiem odbioru makulatury czy tworzyw sztucznych nie byłaby Polska. Niezależnie od zamknięcia rynku chińskiego, przy tak ogromnej skali wytwarzanych produktów jednorazowego użytku oraz braku właściwej utylizacji tworzyw sztucznych i ich recyklingowi, przysłowiowa czara goryczy musiała kiedyś się przelać.

Dlatego z punktu widzenia omawianego tematu chcielibyśmy pokazać na konkretnych przykładach i liczbach, jak wiele korzyści środowiskowych i ekonomicznych wynika z przetwórstwa odpadów. 

Korzyści środowiskowe

Recykling to proces polegający na ponownym odzyskiwaniu surowców z produktów odpadowych i wykorzystanie ich do produkcji nowych towarów. Jednym z materiałów, który nadaje się do ponownego przetworzenia jest makulatura. Z recyklingu papieru płynie wiele korzyści, ponieważ tym sposobem ograniczamy wycinki drzew, które stosuje się do produkcji używanego na co dzień papieru oraz zmniejszamy wielkość składowisk odpadów, które obecnie zajmują duże powierzchnie i niekorzystnie wpływają na środowisko naturalne. Odbiór makulatury, jej utylizacja i recykling pozwalają również obniżyć zanieczyszczenie powietrza przez ograniczoną emisję dwutlenku węgla. 

Recykling makulatury w liczbach

Pozyskanie​ tony papieru z makulatury ​ to:

  • oszczędność zasobów: 17​ mniej​ ściętych drzew
  • oszczędność energii: ​o 50% ​mniejsze zużycie, tj. ok. 4200 kWh energii, ( ok. 1500 l ropy naftowej)
  • oszczędność wody czystej:​​ o 35%​ mniejsze zużycie tj. ok. 26.00 litrów
  • zanieczyszczenie środowiska: ​ok​. 90% mniej​ ścieków i ok. 18% niższa emisja CO​2

W Europie recykling szkła zalicza się do najbardziej zaawansowanych, a głównym powodem, dla którego ten surowiec powinien być poddawany recyklingowi jest ochrona środowiska naturalnego. Zagospodarowanie odpadów szklanych powoduje znaczne ograniczenie zapotrzebowania energii i zmniejszenie emisji szkodliwych gazów do atmosfery. Co więcej, wtórna produkcja szkła przyczynia się do obniżenia zapotrzebowania na materiały do produkcji szkła, a co za tym idzie, zmniejszenia wielkości składowisk odpadów i zredukowania degradacji środowiska naturalnego.

Recykling szkła w liczbach

Wyprodukowanie​ tony szkła recyklingowego ​ to:

  • oszczędność zasobów: 800​ kg​ piasku kwarcowego, 250​ kg ​sody, 180​ kg​ mączki wapiennej
  • oszczędność energii: ​o 50% ​mniejsze zużycie, tj. ok. 4500 kWh energii
  • oszczędność wody czystej:​​ o 50 %​ mniejsze zużycie
  • zanieczyszczenie środowiska: ​ok​. 200 kg mniej dwutlenku węgla w atmosferze 

Rocznie do oceanów trafia ponad 10 milionów ton odpadów z tworzyw sztucznych. W tych wodach pływają ryby, które spożywamy, woda, którą pijemy. Obecnie 40% odpadów domowych w Polsce stanowią tworzywa sztuczne. Stąd tak ważna jest segregacja, utylizacja tworzyw sztucznych i ich wtórna produkcja, a w przypadku większych ilości np. skorzystanie z usług firmy ZEME odbierającej tworzywa. Korzyści środowiskowe związane z recyklingiem tworzyw sztucznych można w łatwy sposób oszacować przez ilość zaoszczędzonej energii, gdyż tym sposobem ograniczamy zużycie danych surowców energetycznych. Parametr ten przyczynia się również do mniejszej emisji gazów cieplarnianych. 

Recykling tworzyw sztucznych w liczbach

Wyprodukowanie​ tony recyklingowych tworzyw sztucznych ​to:

  • oszczędność zasobów: ok​. 1300 l mniejsze​ zużycie ropy naftowej i innych surowców chemicznych
  • oszczędność energii: ​o 40% ​mniejsze zużycie
  • zanieczyszczenie środowiska: ​ok​. 300 kg mniej dwutlenku węgla w atmosferze 

Dobrym sposobem na zagospodarowanie odpadów i ochronę środowiska jest też odzysk metali. Na przykład, wykorzystując do produkcji aluminium odpady zamiast boksytu oszczędzamy ok. 95% energii i zmniejszamy o ok. 90% emisję chemicznych substancji do atmosfery. Co więcej, przetwarzana w nieskończoność może być również stal, której recykling może zredukować poziom zużycia wody czy zanieczyszczenia atmosfery. Warto dodać, że właściwości stali poddanej recyklingowi są takie same jak tej wyprodukowanej ze złóż. 

Recykling metali w liczbach

Wyprodukowanie​ tony elementów metalowych pozyskanych z surowca recyklingowego ​to:

  • oszczędność zasobów: o​ 95-100%​ mniejsze zużycie (liczone jako zawartość metalu w rudzie)
  • oszczędność energii: ​o 60-95% ​mniejsze zużycie (w zależności od metalu)
  • zanieczyszczenie środowiska: ​o 70-99% mniejsze zużycie (w zależności od metalu)

*Dane zebrane z różnych opracowań i materiałów, m.in. Akademii Górniczo Hutniczej, Politechniki Warszawskiej, Politechniki Wrocławskiej, instytucji Unii Europejskiej

Korzyści ekonomiczne z recyklingu odpadów przemysłowych

W rezultacie, zagospodarowanie metali kolorowych, tworzyw sztucznych, makulatury czy szkła wiąże się przede wszystkim z mniejszym zużyciem surowców naturalnych i energii elektrycznej, co przekłada się na korzyści ekonomiczne. 


Rodzaj surowca
Oszczędności (PLN/ Mg)*
Oszczędność surowców
makulatura (wszystkie rodzaje)
400,00
drewno, woda, energia
szkło300,00surowce chemiczne, energia
tworzywa sztuczne (wszystkie rodzaje)
1 700,00
surowce ( w tym ropa naftowa i jej pochodne), energia, woda
złom aluminiowy
6 000,00
boksyty, ropa naftowa, energia
złom stalowy
500,00rudy żelaza, węgiel, energia, woda
elektroodpady
3 000,00metale szlachetne i kolorowe energia, woda, produkty ropopochodne, siarka, fosfor


*Dane przybliżone liczone przy aktualnych cenach za surowce wtórne na podstawie wskaźników Pix, Euwid, cen dyktowanych przez papiernie etc.

W związku z tym, widzimy, że segregacja odpadów, zwłaszcza makulatury i tworzyw sztucznych, może przynieść korzyści ekologiczne i ekonomiczne. Są one nie do przecenienia we współczesnym świecie. Usługi z zakresu odbioru i zagospodarowania odpadów przemysłowych znajdziecie Państwo w ofercie firmy ZEME

Jako odbiorca odpadów oraz firma zapewniająca wg potrzeb utylizację lub - zawsze kiedy to możliwe - recykling odpadów, dostarczamy Państwu wszystkie niezbędne dokumenty, w tym DPR. Czy wiesz jakie korzyści wynikają z udokumentowania odzysku wprowadzanych na rynek opakowań? Napiszemy o nich w krótkim wpisie, w przyszłym miesiącu. Serdecznie zapraszamy do śledzenia publikacji.