Początek 2019 w odpadach - czy będzie już tylko drożej?

stop składowaniu 4.jpg

Autorem artykułu jest: Kacper Adamowicz

31 Stycznia 2019 - wpisałem w Google hasło: “odpady opłaty”. Pojawiło się kilkaset artykułów o podwyżkach cen odpadów w całym kraju.

Temat podwyżek opłat za odpady jest bardzo "gorący", wielu naszych Klientów, po lekturze tych artykułów zgłasza się do nas z pytaniami dotyczącymi wzrostu cen za odbiór odpadów.

Dlatego w poniższym artykule odpowiadamy na te, które padają najczęściej:

  1. Skąd biorą się te podwyżki? Czym są podyktowane?
  2. Czy spodziewać się dalszych podwyżek?
  3. Jak utrzymać koszty odpadów “w ryzach”?

Odpowiadamy po kolei na powyższe pytania.

1. Skąd biorą się podwyżki za odbiór odpadów? Czym są podyktowane?

W naszej opinii jest 6 powodów zmian cen odpadów:

  • Wzrost kosztów paliwa i pracy.
  • Spadki cen surowców podyktowane embargo Chin oraz koniunkturą na rynkach.
  • Zwiększenie kosztów stałych odbiorców związane z wymogami ustawodawcy (inwestycje w instalacje hydrantowe i monitoring online, kaucje odpadowe).
  • Zamknięcie się dużej liczby firm odpadowych z powodu wysokich kosztów inwestycji oraz trudności z przedłużeniem pozwoleń środowiskowych = spadek podaży usług zagospodarowania odpadów.
  • Ograniczone limity w instalacjach do przetwarzania odpadów. Każda instalacja (np. sortownia, zakład przetwarzania) ma określony limit roczny odpadów, które może przyjąć. W ostatnich latach z powodu wzrostu gospodarczego i dużej migracji (np. z Ukrainy) zwiększyła się ilość odpadów zarówno komunalnych, jak i przemysłowych. Nie poszło za tym zwiększenie limitu instalacji odpadowych. Pewnie nie ma na to wpływu fakt, że w województwach władze samorządowe (ponoszące koszt gospodarki odpadami) są z innej opcji politycznej niż władze wojewódzkie (wydające decyzje dot. limitów), ale nie rozmawiajmy o polityce :)
  • Efekt "histerii" firm odpadowych spowodowany nawałem wszystkich powyższych zmian, które zadziały się w ciągu zaledwie 12 miesięcy.

2. Czy spodziewać się dalszych podwyżek?

Punkt 1 pokazuje jak wiele "sił" oddziałuje na cenę odpadów, którą widzisz na fakturze. Nikt nie zagwarantuje kierunku w jakim pójdą ceny odpadów. W naszej opinii zmiany cen w 90% podyktowane są obiektywnymi czynnikami, a jedynie w 10% czynnikiem emocjonalnym i histerią odbiorców.

Najważniejsze kwestie, które będą nadal wpływały na ceny to:

  1. koszty transportu (paliwo + pensje)
  2. ceny surowców
  3. limity w instalacjach

Istotne jest, że ceny powoli zaczynają się stabilizować i powoli otwierają się (głównie za granicą) nowe instalacje do przetwarzania odpadów, które mają szansę “wchłonąć” nadpodaż surowca na rynku.

3. Jak utrzymać koszty odpadów "w ryzach"?

Być może to  najważniejsze pytanie dla Ciebie. Co zrobić żeby nie było drożej - a może nawet taniej?

  1. Przyjrzyj się wszystkim odpadom, za które płacisz. Skonsultuj ze swoim odbiorcą czy istnieje możliwość ich przetworzenia zamiast utylizacji? Być może jeśli zmienisz proces gromadzenia lub sortowania tych odpadów nabiorą one wartości? Możesz poprosić swojego odbiorcę o audyt Twojej gospodarki odpadowej - dobry fachowiec szybko dostrzeże takie możliwości.
  2. Przyjrzyj się sposobowi gromadzenia odpadów - być może masz miejsce na placu żeby zebrać ich więcej i tym samym zamówić większy (= bardziej wydajny ekonomicznie) transport? Transport jest zwykle największym kosztem w usłudze odbioru odpadów.
  3. Jeżeli płacisz np. za usługę odbioru kontenera, a możesz do gospodarki odpadami dedykować część etatu pomyśl np. o belowaniu odpadów (dotyczy konkretnych frakcji, nie wszystkie można belować). Odbiorca nie będzie musiał wstawiać kontenera (którego miesięczny koszt amortyzacji to 200-500 pln) i będzie odbierał jednym transportem więcej odpadów, co ponownie obniży koszt jednostkowy.
  4. Sprawdź czy Twoja firma płaci tzw. opłatę produktową, tj. opłatę za wprowadzanie produktów w opakowaniach na rynek. Jeśli tak- możesz znacznie obniżyć wysokość takiej opłaty uzyskując tzw. DPR (dokument potwierdzający recykling) lub DPO (dokument potwierdzający odzysk) od odbiorcy odpadów opakowaniowych.
  5. Koszt gospodarki odpadami to nie sama cena za odpad. To również koszt całego procesu - pracy ludzi, maszyn i urządzeń, etc. Dobra firma odpadowa może przeprowadzić dla Ciebie niezbędny audyt rozwiązań w Twojej firmie.
  6. Przyjrzyj się w jakich kodach oddajesz odpady. Czasami korekcja samego kodu przynosi wymierne oszczędności. Tu również przyda się wsparcie dobrego doradcy z firmy odpadowej.

Jeśli masz dodatkowe pytania, potrzebujesz dokumentu DPR/ DPO lub fachowego audytu odpadowego, dzięki któremu będziesz mógł spać spokojnie (nie martwiąc się o  kary środowiskowe) - zapraszamy do kontaktu!