Raport z rynku makulatury. Komentarz na maj 2021

spadek_cen_makulatury.jpg

Maj - ceny makulatury w trendzie spadkowym?

Pierwszy raz od ponad roku, co prawda bardzo powoli, ale jednak, rynek pokazał delikatne SPADKI CENACH MAKULATURY. Póki co są to jednak wyjątki ze strony zachodnich papierni, które są solidnie zatowarowane, przede wszystkim tańszym towarem z Wielkiej Brytanii.
Daje to też nam pewien pogląd również na rozwój wydarzeń w następnych miesiącach.

Sytuacja na rynku makulatury mało klarowna

Lokalne papiernie nie dały jednak za wygraną i pozostawiły ceny w maju bez większych zmian co spowodowało znaczne różnice w cenach za makulaturę. Dość długo również zwlekano z publikacją cen w tym miesiącu co związane było oczywiście z pewnymi pogłoskami o obniżaniu cen ze strony konkurencji.

U naszych zachodnich sąsiadów było odwrotnie: na początku mówiono o obniżkach, a w efekcie końcowym ceny zmieniono tylko kosmetycznie.
Niemieckie papiernie bardzo długo wyczekiwały z podaniem cen makulatury podobnie jak na rynku lokalnym.
Było to spowodowane długimi negocjacjami z Klientami, którzy tak de facto nie znali jeszcze cen lokalnych, ale słyszeli  o możliwych spadkach.
Efekt końcowy był taki, że nadal ceny zachodnie odbiegały od lokalnych jednak  ich poziom w maju i tak delikatnie spadł.

Eksport kontynuuje spadki cenowe w makulaturze

Poziom cen eksportowych jest mało zadawalający, a i jego volumen również.
Nadal dość ciekawą opcją jest Turcja, jednak tu ceny już nie są tak atrakcyjne jak jeszcze kilka miesięcy temu.

Indie i Chiny również znacznie wyhamowują ceny makulatury z miesiąca na miesiąca z tym, że Chiny jednak nadal rozwijają swoją strategię inwestycji w nowych miejscach, przede wszystkim Europa Południowa i Ameryka Południowa. Robią to po to, aby móc samemu produkować dla siebie półprodukt lub produkt gotowy.

Wielka Brytania nadal zaopatruje Holandię i Niemcy swoim tańszym towarem, problemy na cle nadal występują jednak nie są już tak uciążliwe jak na początku roku.

Sytuacja cenowa poszczególnych rodzajów makulatury

Maj zanotowaliśmy ogólnie w delikatnym spadku cen na brązowych makulaturach, ale makulatury białe były stabilne. Cena makulatury z grupy 3 i 2 np.; 3.02 ścinka drukarska, 3.12 CEK oraz 2.05 nadal jest  poniżej ceny kartonu pomimo jego delikatnej kosmetyki cenowej. 

Grupa 4 - makulatury z tektury falistej 4.01, 4.02, 4.03 nadal z wysoką ceną  jednak już z większą różnicą do kartonu 1.04 niż w kwietniu.
Makulatura gazetowa również z delikatną redukcją w cenie.
Makulatury białe 3.18, 3.16, 3.13 prezentują nadal stabilny poziom jednak może się to zmienić w czerwcu ze względu na podwyżkę w cenie celulozy.

Analiza cen makulatury z index-ów

Majowy Index PIX pokazał w kartonie 1.04 w pierwszym tygodniu wartość 180,18€ co oznacza delikatny wzrost +8,77€ vs pierwszy tydzień kwietnia 2021r, a cały miesiąc zakończył się w ostatnim tygodniu maja 2021r na poziomie 175,48€. Pokazuje nam to spadek ok 5eur/tona w samym maju.
Średnia cena kartonu z maja to 177,43€.

Gazeta 1.11 prawie stabilnie w index PIX : start z pierwszego tygodnia maja, pokazał wartość 195,70€,  a koniec maja 2021r zakończył się wartością 197,06€ co stanowi +3,83€ vs ostatni tydzień kwietnia 2021r.
Jeżeli chodzi o średnią cenę odpadów gazety z maja, Index pokazał wartość 197,22€.


Pora na zmiany

Dość głośno mówi się już o obniżkach cenowych, które mają nastąpić niebawem.
Póki co jednak nie widać ogólnej presji na te redukcje cen surowca. Obecnie wszyscy "gracze" przyglądają się działaniom pozostałych i czekają kto pierwszy zaryzykuje i zrobi ten "pierwszy krok".

Trzeba pamiętać, iż surowca NADAL JEST MAŁO, ponieważ lockdown w Europie dopiero co został wygaszony.
Spać spokojnie ciągle nie można, stale trzeba obserwować rynek i wydarzenia z niej wynikające. Co więcej, eksperci szacują, że możemy liczyć wkrótce na kolejne podwyżki cen papieru gotowego.