Odpady: wartość, nie problem

Deloitte Technology Fast 50 ZEME.jpeg

6 lat temu w ZEME wyobraziliśmy sobie świat, w którym odpady przemysłowe stają się wartością, a nie problemem. Świat, w którym wszystkie odpady wracają w postaci nowych produktów lub materiałów z powrotem do użytku i stanowią przychód – a nie koszt – dla firmy, która je wytworzyła. Dzięki inteligentnemu opracowywaniu tras między producentami i odbiorcami, odpady odbierane są szybko, logistyka jest tania i generuje dużo mniej emisji CO2. Wystarczy zamówić odbiór w aplikacji na telefonie.


W tym świecie obsługa dokumentacji związanej z odpadami jest prosta, intuicyjna i szybka. Nie wywołuje stresu. Łatwo się połapać w kolejnych zmianach prawnych.


Utopia? Nie, to cel. Po 6 latach działania, w samym 2023 roku zrealizujemy 100 000 odbiorów odpadów, a 90% z nich trafi do recyklingu. Mimo tego sukcesu nadal czujemy, że to dopiero początek, a nasi Klienci i Planeta zasługują na dużo więcej.


Naszym sprzymierzeńcem w drodze do celu są narzędzia cyfrowe. Aby móc skutecznie zarządzać tak dużym strumieniem odpadów, zainwestowaliśmy 10 mln PLN w budowę platformy cyfrowej, w której każdy z odpadów opisany jest ponad trzydziestoma parametrami.


Platforma ZEME 360 pozwala Klientom samodzielnie wycenić swoje odpady, zamówić ich odbiór i obsłużyć formalności (DPR, KEO, sprawozdania roczne – integrujemy się z BDO) czy skorzystać z naszych autorskich indeksów cenowych. To oszczędza czas, a także jest wygodniejsze i bardziej intuicyjne niż korzystanie z rządowego systemu BDO.  


Właśnie ZEME 360 i podejście do odpadów oparte o rozbudowaną bazę danych pozwala na bieżąco przeliczać scenariusze zagospodarowania odpadu i z każdym dniem skuteczniej poddawać je recyklingowi. Dla naszych Klientów przekłada się to na niższe koszty gospodarki odpadami, wyższe poziomy recyklingu, lepszy rating ESG i mniej pracy administracyjnej. 


Dzięki takiemu podejściu, zaufaniu Klientów i dużej determinacji w rozwoju biznesu trafiliśmy do rankingu Deloitte Technology Fast 50 Central Europe – zestawienia najszybciej rozwijających się firm technologicznych w tej części świata – i obecnie obsługujemy 500 zadowolonych klientów na terenie Polski i Niemiec.


W najbliższych dwóch latach rynek odpadów przemysłowych mocno się rozwinie


W 2025 r. zostanie wprowadzony system kaucyjny, który otworzy bardzo wiele możliwości i zapewni wyższe poziomy zbiórki i recyklingu opakowań. Istotne zmiany i nowe wyzwania czekają również firmy budowlane oraz instalacje obsługujące strumień odpadów budowlanych. Średnie i duże firmy już dziś wdrażają raportowanie ESG, które obejmuje gospodarkę odpadami.


Te inicjatywy tworzą nowe potrzeby u Klientów. Firmy szukają jeszcze wydajniejszej logistyki, narzędzi do automatycznej obsługi nowo powstałych procesów i optymalizacji kosztów. 


Odpowiadamy na te wyzwania, rozwijając nasze technologie: wprowadzamy mechanizmy oparte o AI, pogłębiamy integrację wszystkich uczestników rynku w platformie ZEME 360 i dodajemy nowe funkcjonalności. Cel? Recykling 100% odpadów przemysłowych.